S nápadem pojmenovat ulici po Ivanu Martinu Jirousovi, také známém jako Magor, nepřišel nikdo jiný než sám starosta Pavel Novotný (ODS). Nápad se velmi zalíbil i přednímu českému neurochirurgovi Vladimíru Benešovi. „Jednou jsme se takhle s Vláďou potkali a já povídám: „uděláme Magorovi ulici.“ A Vláďa na to: „Ano, ty to zařídíš, uděláme mu happening a zahraje tam Dáša Vokatá a Olda Kaiser.“ „A jak řekl, tak se stalo,“ uvedl akci se smíchem Novotný..

Poklad pod podlahou?

Dáša Vokatá byla Jirousovou partnerkou celá devadesátá léta, až do jeho smrti. Žili spolu převážně na statku v Prostředním Vydří. „Za mnou můžete vidět fotku naší kuchyně z Vydří. Ve prostřed byla jáma. Magor tam totiž hledal poklad, který samozřejmě nikdy nenašel. A tak tam aspoň většinu času pálil ohně,“ vzpomíná na své soužití s legendou českého undergroundu Dáša.

Na oslavu zarecitoval Oldřich Kaiser který vystoupil v Jirousově svetru a klobouku, i František Stárek zvaný Čuňas. Po té Kaiser společně se svou partnerkou Dášou Vokatou zahrál několik písní, včetně legendárních Mochomůrek bílých. Vokatá dříve žila dvacet let i s Jirousem.

Na Jirouse přijel zavzpomínat i starosta z Kostelního Vydří Miloslav Fiala. „Jsem samozřejmě hrdý, že si Magor vybral jako místo posledního odpočinku naši vesnici. Jeho hrob je opravdu hodně svérázný. Náhrobek je totiž dlážděný kostkami z pražských ulic, které si Jirous běžně po nějakém večírku nosil domů.“

Oficiálně/ neoficiálně

Oficiálně se ulice, ve které paradoxně stojí jen samé nové domy, jmenuje Jirousova. Cedule Magorova je na druhé straně. „Bylo nám jasné, že název Magorova úředním šimlem neprojde, tak jsme to udělali alespoň takhle,“ vysvětluje starosta. Ceduli odhalil Magorův kamarád František Stárek, alias Čuňas a řádně ji pokřtil domácí slivovicí.

„Řeporyje jsou po devíti letech první, které napadlo udělat Magorovi ulici, doufám, že si z nich ostatní obce vezmou příklad a budou je následovat,“ řekla na konec Vokatá.

Fotogalerie
27 fotografií

Fotogalerie
27 fotografií