K příležitosti prvního dne bez ženy v bytě jsem se rozhodl, že začne pořádná revoluce. Vadilo mi, jak manželka během své rodičovské dovolené nestíhala dokonale všechny domácí činnosti. Chtěl jsem ji zkrátka trumfnout. Vypral jsem dvě pračky, uklidil, uvařil. A říkal si, že takhle to zvládnu celý rok. 

Na konci měsíce to vypadalo, jako by nám v bytě vybouchla amaterská mina. Když jsem o svém záměru říkal ženě, Marušce, smála se mi: „Ty jsi vždycky vůči svým schopnostem a možnostem úplně nerealistický,“ prohlásila jizlivě. Přesto jsem na sebe náležitě pyšný. Zvládám prát, i když jsem zapral pár skvrn, častěji vysávám a vařím do zásoby. Má to jen jeden háček.

Vražedný multitasking

Příliš se mi nedaří provádět všechny činnosti a zároveň hlídat dítě. Jednou jsem vařil oběd, hlídal pračku a Pepíno byl podezřele potichu. Předtím si to štrádoval po bytě s lahví sunaru a napájel se. Po chvilce ho najdu za gaučem, jak si prohlíží knížku. Brouček. Jenže při bližším ohledání zjistím, že knížku pozvracel, trochu to odnesl gauč, a pití navíc rozlil po bytě. Samozřejmě, že se mi jídlo připálilo.

Krásný kozy a hřebci

Doma v prvním měsíci vládl trochu nepořádek, o to víc jsme vyráželi ven. Několikrát jsme navštívili Zoo Praha, které určitě budu věnovat speciální díl s tipy a historkami. Vydali jsme se také do Zooparku Milíčov v Praze 11, kde mají zastoupená zejména zvířata z tradičních českých farem, ale je zde i pár exotických kousků. Pepíno byl nadšený, že si mohl pohladit ovce, kozy, poníka a u vodní nádrže hypnotizoval za sklem ondatry. U Zooparku jsou navíc stáje jízdní policie. Takže při troše štěstí uvidíte nádherné hřebce, jak se prohání ve výběhu.

Ostuda na Smíchově

Další výlet za zvířaty mířil do Zookoutku Malá Chuchle. Ze Žižkova to byla veřejnou dopravou pořádná štreka. Nejhorší byl pak přestup ve stanici metra Smíchovské nádraží, kde do mezipatra vedou dlouhá schodiště a pouze jedna pojízdná plošina pro vozíčkáře a kočárky. Samozřejmě "velmi rychlá"...  Nechápu, že se proti tomu ještě maminky, tatínci a vozíčkáři nevzbouřili. I kvůli tomu, co jsem viděl.

Byl jsem zrovna na plošině v polovině schodů, když se nahoře objevila žena s kočárkem pro kojence. Nečekala na plošinu a po jednom schodu opatrně sjížděla dolů k nástupišti. Hrozně jsem se styděl, že se jako chlap vezu a ona se kodrcá dolů.

Za pár let to snad bude jinak. Od roku 2021 je totiž naplánovaná postupná celkové rekonstrukce dopravního uzlu. Podle mluvčích SŽDC, DPP a IPRu bude Terminál Smíchov kompletně bezbariérový. K perónům přibudou eskalátory s výtahy a k nástupišti metra by měly vést dokonce dva výtahy! Plošiny tak zůstanou ve stanicích Strašnická, Nové Butovice a na Nádraží Holešovice. Pokud to prý bude možné, nahradí je v dohledné době také výtahy. 

Kopec pro zlobivé tatínky

Dostat se do Zookoutku Malá Chuchle z autobusové zastávky Malá Chuchle, vypadá podle map jako pohoda. Jenže nahoru vede šílený kopec, o to šílenější, když tlačíte kočár s dítětem. Pepíno se mi cestou nahoru smál, jak hekám. Ale stálo to za to. Na kopci se rozkládá několik dřevěných výběhů a kotců, v nichž si mohou návštěvníci prohlédnout zvířata z českých lesů a polí. Prohání se zde srnci, mufloni, divočáci, hvízdají havrani, pospává rys a zvědavě vykukují lišky. Nechybí ani dřevěné hřiště pro děti, které musí v létě určitě praskat ve švech.

Taky jsme navštívili pár herniček, kde se Pepínovi líbily hračky a tatínkovi maminky, ale o tom zase za dva týdny.

Fotogalerie
33 fotografií