Bujaré veselí se nevyhlo ani nábřežím a okolím mostům u Vltavy, kde se obvykle vyskytují vodní ptáci. Exploze a světelná show je nijak neohromovala a naopak se snažili před pyrotechnikou uletět pryč. Při letu ale mnozí z nich naráželi do překážek a přivodili si vážná poranění.

Jedna mrtvá

„Celkem jsme vyjížděli v noci pro 7 labutí. Jedna uhynula bohužel do našeho příjezdu, rozbila si nárazem do tramvajového vedení na Mánesově mostu hlavu. Jednu se nepodařilo najít, nejspíš ji někdo donesl do vody (možná zraněnou). Pět živých, ale zraněných, labutí jsme dovezli do záchranné stanice. Jedna z nich má utržené křídlo, druhá se nemůže postavit, zbylé mají snad jen oděrky a pohmožděniny,“ uvedla Záchranná stanice na svém facebookovém profilu.

Podle zvířecích záchranářů bude poraněných zvířat pravděpodobně mnohem více, protože nejsou nalezena bezprostředně po zranění nebo je někdo objeví teprve v dalších dnech: „Některé labutě také nemusely dopadnout na mosty, ale mohly spadnout do Vltavy a tam už je nikdo nenašel. Našly se pouze ty, co spadly po kolizi s mosty či tramvajovým vedením přímo na mosty,“ vysvětlují a upozorňují na to, že ohňostroje děsí také srny a zajíce, které při jejich úprku může srazit vozidlo na silnici.

Pracovníci pražské Záchranné stanice pro volně žijící živočichy prosí, aby lidé byli ke zvířatům ohleduplní a neodpalovali petardy v blízkosti Vltavy. Pyrotechniku by neměli používat ani v parcích a městských lesích.

Fotogalerie
6 fotografií