Advent je pro pražské hasiče zatím nebývale klidný. V souvislosti se svátky řešili letos jen pět požárů. „Čtyřikrát hořel adventní věnec, jednou spálené cukroví v troubě. Přímo na Štědrý den jsme evidovali pouze jeden požár, který měl souvislost s Vánocemi - v Dejvické ulici hořel adventní věnec,“ shrnul mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. 

V hlavním městě, kde žije podle Českého statistického úřadu 1,3 milionu obyvatel, během Vánoc neshořel ani jediný stromeček, což je skvělá zpráva. Loni měli totiž kvůli stromečkům napilno nejen hasiči - na Štědrý den chytl od prskavky stromeček v Lucemburské ulici na Vinohradech, při požáru zemřela 40letá žena a dva muži a malé dítě se zranili. Stromečky loni během svátků hořely i v Doležalově ulici v Praze 14, hasiči tehdy museli evakuovat z domu celkem 19 lidí, a v ulici Čs. armády v Praze 6. Požár stromečku, který chytl od prskavky, zaměstnal hasiče i po svátcích, v lednu. 

V Kaplické ulici v Praze 4 hořel adventní věnec.
V Kaplické ulici v Praze 4 hořel adventní věnec.
Autor: HZS Praha

Podle Kavky je spíš náhoda, že to letos dopadlo tak dobře. „Nějaký požár stromečku ještě může být, ty suché totiž hoří nejvíc na přelomu roku,“ řekl pro Blesk.cz. Hasiči na nebezpečí požáru adventních věnců i vánočních stromečků pravidelně a intenzivně upozorňují a nabádají lidi k opatrnosti. „Myslím, že o tom už každý musí vědět. Je to dost masivní kampaň, třeba to pomohlo,“ dodal. 

Jak se vyhnout vánočnímu požáru

Ani v kouzelné atmosféře vánočních svátků nesmíte zapomenout na základní bezpečnostní pravidla. Nejčastější příčinou »vánočních« požárů je totiž nedbalost. Jak se vánočnímu požáru vyhnout?

Svíčky a prskavky

* Nikdy je nenechávejte hořet bez dozoru.

* Vždy, když odcházíte z domova nebo jdete spát, sfoukněte je.

* Zapálenou svíčku dávejte na stabilní nehořlavou podložku (např. talíř, plechový tác apod.). Ta zabrání přímému kontaktu hořící svíčky s podkladem (např. chvojím adventního věnce, ubrusem apod.).

* Svíčky rozhodně nedávejte k oknům do průvanu, do blízkosti záclon ani sedaček nebo jiných textilií. Nenechávejte je ani na poličce nebo skříni, protože oheň se rychle přenese na nábytek a zařízení bytu.

Adventní věnce

* Adventní věnec slouží především jako dekorace. Pokud si na něm chcete zapálit svíčky, VŽDY ho umístěte na nehořlavou podložku.

* Zkontrolujte, jestli v dosahu svíček na věnci nejsou nějaké hořlavé materiály. Záclona, kterou průvan přivane ke svíčce, chytí neuvěřitelně rychle.