Pořádně se rozhlédne, navlékne si rukavice a nečekaně skočí na zadní část vozu metra. Tak začíná čtyřminutové video, v němž se neznámý muž svezl přes tři stanice vyhloubeným tunelem metra. Ve světě se podobnému fenoménu říká train surfing (volně přeloženo jako surfování na vlaku) a vzešel z Jihoafrické republiky, kde se takto omladina bavila již v osmdesátých letech minulého století.

Na youtube lze v současnosti najít tisíce videí z celého světa, kde se lidé baví tím, že se vezou na střeše vlaku, nebo se vyklánějí z okna a vyhýbají se kovovým sloupům, či se drží zadní části vlaku. Sami čeští dopravci mají s tímto typem hazardní zábavy různé nepříjemné zkušenosti.

Zasáhne policie

Podle mluvčího Českých drah Radka Joklíka se o train surfingu na vlacích ČD obvykle dozvídají ze sociálních sítí, kde se videa šíří: „Podobné případy se bohužel dějí všude na světě a u všech dopravních prostředků. Jedinou možností je preventivní osvěta,“ říká mluvčí. Také na vlak ČD příměstské linky S22 se neznámý muž pověsil a svezl se z Masarykova nádraží do nádraží Praha-Vysočany. Je možné, že za tento kousek ho bude vyšetřovat policie: „S videem se seznámíme a podle jeho vyhodnocení můžeme předat podnět Policii ČR,“ řekl Joklík.

Sovětské stroje

Podle mluvčí Dopravního podniku hl. m. Prahy Anety Řehkové má společnost také bohaté zkušenosti s train surfingem: „V minulosti jsme řešili podobné případy, zejména když byly v provozu ještě původní sovětské soupravy typu 81-71. Původní sovětské soupravy dojezdily v pravidelném provozu v pražském metru dne 2. 7. 2009,“ uvedla Řehková příklad. Spřáhlo u typu 81-71 se při rekonstrukci souprav zakrylo, a tím se měly eliminovat pokusy jízdy na spřáhle. 

Video
délka: 03:12.60

Sestřih train surfingu v pražském metru a na vlakové trati příměstské linky YouTube, under the radar

Oba mluvčí se shodují v tom, že podobné kousky jsou životu nebezpečné. Dopravní podnik celou záležitost nebude řešit, poněvadž již nemá květnové kamerové záznamy z metra. Vyjádření autora videa se nám nepodařilo získat. Obě videa si můžete pustit zde.

Fotogalerie
15 fotografií