Řidička zeleného vozu Hyundai Getz projížděla v pondělí před půl pátou odpoledne ulicí Lamačova v Praze 5. Najednou si všimla, že se z motoru valí dým. Zastavila a rychle vystoupila. Policisté byli na místě do dvou minut, obě strany ulice uzavřeli a škvírou pod kapotou se snažili oheň uhasit. Marně. „Zkoušeli jsme náš hasičák, ale je to marný,“ hlásil jeden z policistů do vysílačky operačnímu důstojníkovi.

Hrozil výbuch

Plameny šlehaly z hořícího auta čím dál víc a mohly přeskočit na vedle stojící oktávii. Navíc hrozil výbuch! „Pojď sem ke mně, já zkusím rozbít ještě okno toho druhýho auta, jestli ho nezachráníme,“ volal policista na kolegu. Popadl teleskopický obušek a jedinou ranou vysklil u oktávky okénko u spolujezdce. Auto odbrzdil, vyřadil rychlost a se svým parťákem ho odtlačili mimo dosah ohně.

Správná reakce

To už přijížděli hasiči a hořící hyundai během pár minut uhasili. Dramatický zásah se obešel bez zranění. „Kolegové z pohotovostní motorizované jednotky jednali přesně tak, jak měli a v souladu se zákonem,“ potvrdil policejní mluvčí Jan Daněk.

Děkovali nám oba

„Jsme rádi, že to tak dopadlo. Děkovala nám nejenom řidička shořelého auta, ale i majitel oktávky. „Řekl, že raději nové okénko než nové auto,“ řekl zasahující strážce zákona, který u policie pracuje tři roky.

Z ručení řidičky

„Obecně je to tak, že pojišťovně jde vždycky o to, co bylo příčinou té které události. Jestliže příčinou rozbití okénka byla obava, aby auto celé neshořelo od vozu, který zachvátil požár, z logiky věci vyplývá, že okénko by mělo jít na vrub povinného ručení řidičky hořícího vozu,“ uvedl mluvčí pojišťovny Allianz Václav Bálek. Jeho slova potvrdila Milada Veselá z České asociace pojišťoven. „Pokud příčina požáru měla původ v provozu vozidla (např. technická závada na elektroinstalaci vozidla), tak se jedná o škodu, která by měla být likvidní z povinného ručení hořícího vozidla jako tzv. »zachraňovací náklady«,“ uvedla.

Technická závada

Jako předběžnou příčinu požáru určili hasiči technickou závadu. Kvůli prasklému palivovému potrubí vytekl benzin, který se vznítil o rozpálený výfuk. Škoda byla vyčíslena na 30 tisíc korun.

Zachránili i kabelku

Jakmile řidička z doutnajícího vozu vyběhla, v tu chvíli si uvědomila, že uvnitř má kabelku se všemi doklady a mobilním telefonem. Policistům se podařilo ji z vozu vytáhnout těsně předtím, než se auto ocitlo v plamenech.

Fotogalerie
16 fotografií