Na Pláni měla na zelené louce vyrůst více než desítka domů. Podle odpůrců stavby z řad veřejnosti i místních politiků by to znamenalo likvidaci zeleně i několika druhů živočichů. Geosan Sigma měla navíc po vybudování domů od radnice koupit pozemky za 49,7 milionu korun. Radnice nakonec smlouvu vypověděla a následný soudní spor s developerem vyhrála. V minulém volebním období nechala městská část zpracovat studii, do jejíž přípravy zapojila místní obyvatele. Jejich část, včetně spolku Za zelené Malvazinky, nicméně s finální studií stále spokojena není, protože počítá se zástavbou části prostranství.

Běla Vidmarová ze spolku Za zelené Malvazinky uvedla, že stavební povolení pro třípatrový dům vychází z neaktuálního inženýrskogeologického průzkumu, který vznikl k původnímu projektu firmy Geosan Sigma. Kolem toho se objevila řada pochybností a radnice nakonec v roce 2013 vypověděla developerovi smlouvu na pozemky. Podle Vidmarové hrozí v případě stavby zhroucení svahu a upozornila také na přírodovědný průzkum z roku 2008, podle kterého by lokalita měla zůstat zachována jako městská zeleň.

Samospráva kontra stavební úřad

Starosta Daniel Mazur (Piráti) uvedl, že samospráva nemůže rozhodovat do rozhodování stavebních úřadů. „V Praze 5 máme místa zatížená různou historií a zrovna v lokalitě Na Pláni panuje přes deset let spor stran žádoucího směru vývoje,” uvedl. Dodal, že podstatná část prostranství by se připravovanou změnou územního plánu měla změnit v městskou zeleň. Podobných míst je podle něj v Praze 5 více. „Postupně procházím všechny kouty Prahy 5; snažím se blíž poznat hlavně místa možných střetů výstavby s ochranou přírody, s ochranou památek nebo prostě s názorem místních obyvatel,” řekl.

Fotogalerie
4 fotografie