Na Pláni měla na zelené louce vyrůst více než desítka domů. Podle odpůrců stavby z řad veřejnosti i místních politiků by to znamenalo likvidaci zeleně i několika druhů živočichů. Geosan Sigma měla navíc po vybudování domů od radnice koupit pozemky za 49,7 milionu korun. Radnice nakonec smlouvu vypověděla a následný soudní spor s developerem vyhrála. V minulém volebním období nechala městská část zpracovat studii, do jejíž přípravy zapojila místní obyvatele. Jejich část, včetně spolku Za zelené Malvazinky, nicméně s finální studií stále spokojena není, protože počítá se zástavbou části prostranství.
Běla Vidmarová ze spolku Za zelené Malvazinky uvedla, že stavební povolení pro třípatrový dům vychází z neaktuálního inženýrskogeologického průzkumu, který vznikl k původnímu projektu firmy Geosan Sigma. Kolem toho se objevila řada pochybností a radnice nakonec v roce 2013 vypověděla developerovi smlouvu na pozemky. Podle Vidmarové hrozí v případě stavby zhroucení svahu a upozornila také na přírodovědný průzkum z roku 2008, podle kterého by lokalita měla zůstat zachována jako městská zeleň.Samospráva kontra stavební úřad
Starosta Daniel Mazur (Piráti) uvedl, že samospráva nemůže rozhodovat do rozhodování stavebních úřadů. „V Praze 5 máme místa zatížená různou historií a zrovna v lokalitě Na Pláni panuje přes deset let spor stran žádoucího směru vývoje,” uvedl. Dodal, že podstatná část prostranství by se připravovanou změnou územního plánu měla změnit v městskou zeleň. Podobných míst je podle něj v Praze 5 více. „Postupně procházím všechny kouty Prahy 5; snažím se blíž poznat hlavně místa možných střetů výstavby s ochranou přírody, s ochranou památek nebo prostě s názorem místních obyvatel,” řekl.