Na pódiu na Malostranském náměstí se 24. května od desáté ráno střídali řečníci a pod nimi studenti s transparenty, pomalovanými obličeji, duhovými vlajkami a odznáčky na batozích postávali na přímém slunci. Organizátoři stávky, která dnes probíhá v celkem 119 zemích světa, pozvali na tu pražskou zástupce všech politických stran. Náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN) ve svém proslovu ke studentům uvedl, že hodlá na červnovém zastupitelstvu navrhnout, aby Praha vyhlásila stav klimatické nouze. 

„Chceme učinit potřebné kroky, které povedou ke zlepšení stavu životního prostředí a ochraně naší krajiny. V dosavadní politice hrály ekonomické faktory primární roli. Dle mého názoru je dnes, v době ekonomického blahobytu, vhodná chvíle, aby byly zohledňovány ekologické následky politických rozhodnutí,“ uvedl Hlubuček. Věří zároveň, že se Praha stane inspirací pro ostatní města nejen v České republice.

Uhlí patří pod zem

Studenti při jednotlivých proslovech poslouchali, bučeli, nadšeně tleskali nebo si v kroužcích povídali. Pro většinu z nich to byla vůbec první demonstrace, na kterou přišli. V deset hodin dopoledne by obvykle seděli v lavicích ve škole, ale místo toho se přidali k celosvětové stávce: „Nedává logiku, že se učíme pro život, který za 12 let nebude,“ vysvětluje Klára (13), proč přišla, a další tři kamarádky přikyvují.

Skupinka děvčat patří k těm, které lze počítat mezi zasvěcené a uvědomují si důvody klimatických problémů, důsledky zhoršeného klimatu a jak to můžeme zlepšit: „Lidé by mohli méně jezdit autem, protože v něm jedou maximálně jeden nebo dva. Nezpracovávat uhlí. Nelétat letadlem,“ doplňují se navzájem Klára, Magdalena (13), Lucie (11) a Klára (12). O půl hodiny později děvčata skandují v průvodu: „Uhlí patří pod zem“ nebo „Žádná škola, klima volá“.

Z třinácti dotázaných děvčat pouze dvě pořádně nevěděly, proč nyní mluvíme o klimatické krizi. Ze sedmi kluků bylo schopno na otázky odpovědět pouze pět z nich – a ten zbytek? „Chceme dosáhnout toho, abychom měli lepší budoucnost a planetu. A taky píšeme test,“ říká upřímně Matěj (13), o klimatické krizi toho mnoho neví, ale „jsme s kamarády tady, protože na to chceme přijít“, odpovídá s úsměvem.

Greta ze Švédska

Všichni školáci věděli, že na počátku stávek Fridays for future (pátky pro budoucnost) stála Greta ze Švédska. Její příjmení však znala polovina a jen pár jednotlivců ho umělo vyslovit. Přesto je pro ně nyní šestnáctiletá aktivistka Greta Thunberg s autismem a ADHD hrdinka. Proti výroku prezidenta Miloše Zemana, že je Greta hysterka, se ohradili a nesouhlasí.

Kdyby se raději...

Prezident Miloš Zeman také v květnovém rozhovoru pro Blesk.cz prohlásil, že se stávkováním chtějí studenti ulít ze školy: „Ulicemi našich měst – místo aby se učili, ať to sakra dělají alespoň v sobotu, a ne v pátek – procházejí středoškoláci, kteří, obávám se, o klimatické změně zase tak moc nevědí,“ a mnozí lidé přihlížející dnešnímu průvodu mu dávají za pravdu: „Mám o jejich stávce smíšené pocity, i když s nimi souhlasím. Měli by stávkovat v sobotu, a ne místo školy. Ulejvají se,“ prozradila Eva (63). A co na to studenti?

Video
délka: 01:14.23

Z Malostranského náměstí vyrazily stovky středoškoláků na pochod na Staroměstské náměstí a zpátky. Pro mnohé z nich to byla vůbec první demonstrace. Jiří Marek

Kdybychom protestovali v sobotu a neděli, tak by to nemělo takový efekt, protože stávka znamená, že to děláte místo činnosti, kterou v tu dobu máte dělat,“ vysvětluje jedna ze starších středoškolaček Pavla (18). Dostat se na stávku přitom není pro neplnoleté nic jednoduchého a přítomní školáci musí mít svoji absenci omluvenou rodiči nebo zákonnými zástupci. Omluvenky kvůli stávkám za lepší planetu se budou dost pravděpodobně množit. Hlučící průvod náctiletých nejspíš projde Prahou ještě několikrát, další je plánovaná na 7. června. Podle organizátorů budou stávky pokračovat tak dlouho, až politici změní své postoje a začnou brát klimatickou krizi vážně.

Fotogalerie
31 fotografií