Tramvaj, která se v úterý dopoledne objevila hned za svodidly na 7. kilometru dálnice D1, vzbudila pořádný rozruch. Vyšlo najevo, že ji od dopravního podniku koupila developer, který chce v Čestlicích postavit obrovskou obchodní zónu za 58,5 milionu.

Řidiče, kteří v úterý dopoledne vyrazili z Prahy směrem do Brna, překvapila na dálnici D1 tramvaj. Tu někdo postavil hned na pole hned za svodidla, tedy do ochranného pásma dálnice, během noci na středu ji navíc někdo posprejoval. Tramvaj s číslem 8603 původně patřila dopravnímu podniku a cestující po hlavním městě vozila od roku 1995. Roku 2017 ji DPP vyřadil z provozu a nyní prodal soukromému subjektu.

Musí pryč

Podle ji server irozhlas.cz ji společnost Dopo Development koupila za 351 tisíc korun koupila společnost. Ta je jedním z investorů projektu Komerční zóna Čestlice-Průhonice, jež má vzniknout právě na místě, kde tramvaj stojí. Podle ministra dopravy Vladimíra Kremlíka (ANO) se nejspíš jedná o pokus obejít zákaz reklamy. „ŘSD a silničně správní úřad teď musí urychleně řešit odstranění překážky,“ uvedl na Twitteru. Podle mluvčího Ředitelství silnic a dálnic Jana Rýdla se firma snaží zviditelnit s návrhy na řešení situace, tedy ostranění či přesunutí tramvaje, nesouhlasila.

Firma také odmítla, že má odstavený vagon sloužit jako reklamní poutač. „Nejedná se o reklamní zařízení a umístění je na dočasnou dobu. Podle naší analýzy neporušujeme žádný zákon. Naši tramvaj jsme umístili na svůj pozemek v dostatečně bezpečné vzdálenosti od silnice a nikoho tím neomezujeme ani neohrožujeme. Úřady jsme v předstihu informovali. Některé orgány nás již po několika  minutách kontaktovaly, že analyzují, jestli nedošlo k porušení zákona. O výsledku nás zatím nikdo neinformoval,“ uvedla společnost v tiskové zprávě.

Fotogalerie
3 fotografie