„Statisticky dochází k leteckým nehodám velmi vzácně. Velká mezinárodní letiště však musí být připravena i na takovou událost. Proto minimálně jednou za dva roky pořádáme pohotovostní cvičení, při kterém komplexně testujeme připravenost na řešení mimořádných událostí všeho druhu,“ řekl člen představenstva Letiště Praha odpovědný za bezpečnost Milan Špaček.

Cvičení v areálu letiště začalo ve 13:00. Simuluje nehodu letadla po nezdařeném přistávacím manévru. Součástí cvičení jsou záchranné a hasební práce, dále evakuace a ošetření raněných pasažérů a jejich převoz do spádových nemocnic a tamní hromadný příjem. Reálný dojezd složek integrovaného záchranného systému ale akce nesimuluje - jak informovali pražští záchranáři, techniku dopravili před začátkem akce na letiště.

V akci je 220 členů zásahových složek, 100 figurantů, kteří představují pozici cestujících, a 30 organizačních pracovníků. „Cestující“ dostali na začátku cvičení barevné pásky, které zasahujícícm složkám napovídají míru jejich zranění. Katastrofu nepřežilo 17 lidí, zraněné rozvážejí záchranáři do střešovické a motolské nemocnice, které aktivovaly traumaplán.

Vedle bezpečnostních složek letiště jsou na místě i pracovníci z řad hasičského sboru, policie, záchranné služby či některých pražských nemocnic. Letadlo pro cvičení zapůjčila společnost Smartwings - jedná se o problémový Boeing 737 Max, který je kvůli dvěma nedávným katastrofám nyní odstavený.

Bezpečnostní akce probíhá za plného provozu. Podle letiště však nemá vliv na odbavování cestujících ani samotný letový řád. Letiště také žádá cestující, aby cvičení nefotili a nenahrávali. Obává se, že by se tím mohla šířit mylná informace o skutečné nehodě.

Fotogalerie
13 fotografií