Praha 4 se dala se zahradními architekty ze spolku Bieno do boje s pocitem odcizení v domě plném lidí. Právě oni se starají o proměnu zapomenutých prostor mezidvorků plných popelnic v živé nápaditě využité vnitrobloky s houpačkami, pískovištěm i zahrádkou. Radnice proto přináší Nuselským možnost proměnit kus sdílených prostor a získat tak do budoucna kontakt se sousedy, které jinak letmo míjíte na chodbě. 

„Cílem je oživit vnitrobloky, které mohou pomoci při rozvíjení komunitního života obyvatel okolních domů. Dnes je plno lidí upoutaných k internetu a my chceme podpořit i další alternativy zábavy či komunikace v příjemném prostředí (vnitrobloky, komunitní zahrady), které mají lidé přímo pod okny nebo v blízkém okolí,“ sdělil za radnici Prahy 4 její tiskový mluvčí Jiří Bigas, že přivedení zašlého vnitrobloku k životu může přinést řadu výhod, například sdílení věcí a hlídaní dětí.

Video
délka: 00:15.19

Nuselské dvorky Eva Fornálová

Kdo vybírá finální osmičku?

Praha 4 pro tuto proměnu vztahů místních vypsala na svátek svatého Valentýna výzvu o proměnu osmi mezidvorků, která měla končit koncem února. Pokud se zrovna těšíte, že byste na poslední chvíli přihlásili i váš vnitroblok, máme pro vás špatnou zprávu, své zákoutí mezi domy už nepřihlásíte.

V tomto případě se totiž nevybíraly projekty s největším potenciálem. Nevybírali jsme, ozvali se nám jako první. U prvních osmi vnitrobloků, které se nám ozvaly, jsme dohodli se spolkem Bieno, že pomůže při přípravě přeměny a popřípadě i při vlastní přeměně,“ sdělil mluvčí Bigas. Konkrétní místa však prozatím neprozradil.

Kdo využívá mezidvorky?

Do živých vnitrobloků to přitom láká zejména rodiče s malými dětmi a seniory. „Je to logické, protože jsou nejvíce vázání na místo. Dojíždění není výhra, nejlepší je mít všechno po ruce. A právě dvůr či vnitroblok vám to nabízí,“ sdělil Michal Křivohlávek, pod jehož taktovkou probíhala proměna řady dvorů. Mezi seniory na lavičkách a u petanque, mezi rodinkami s dětmi na písku také zahlédnete aktivní třicátníky. „Nebojí se, jsou kreativní, mají potřebu něco dělat, být v kontaktu s okolím,“ vysvětloval, že tahle mladá generace dává vnitroblokům živého ducha.

Jak dlouho jednotlivá místa, která jsou stále neodtajněna, budou zahradní architekti předělávat k lepšímu, se přesně neví. Radnice však doufá, že vše půjde jako po másle. „Nyní jsme teprve ve fázi vytipování vnitrobloků, popřípadě prvních setkání s jejich obyvateli. Následovat budou debaty o řešení vnitrobloků (na využití a podobě se musí primárně shodnout obyvatelé každého vnitrobloku), financování apod. A až poté bude následovat vlastní realizace.  Takže žádný zatím termín není, to je velmi předčasná otázka,“ dodává Bigas.

Fotogalerie
31 fotografií