Policie je na bližší informace ohledně případu na slovo skoupá. Policejní mluvčí Andrea Zoulouvá totiž Blesk.cz sdělila, že s ohledem na cizí neštěstí a právo soukromí nebude do mužova zotavení poskytovat bližší informace. Přesto na povrch vyplouvají další svědectví, která po částech pomáhají rozluštit hlavolam toho, co přesně se vlastně stalo.

Video
délka: 00:14.57

V Praze na Václaváku se pokusil upálit muž (54). 50 let po Palachovi Blesk TV

„Seděly jsme u okna a povídaly si a najednou vidím nějakou osobu, která spadne na kolena a hoří,“ uvedla pro web expres.cz svědkyně události Gabriela, která v dané chvíle seděla v kavárně, a celou událost tak mohla sledovat. „Nemohly jsme tomu uvěřit. Hned mě napadlo, že to byl nějaký politický protest.“

Nejdřív tam ti lidé stáli a koukali na to. Podle mě tomu také nemohli uvěřit. Pak k němu ale běželi, ale málo. Málo lidí. Běželi s bundami a snažili se uhasit ten oheň. Pak přišel nějaký pán s hasicím přístrojem a uhasili ho. Pak během tří minut přijela policie. Celé to trvalo půl hodiny,“ líčí otřesnou zkušenost. „Já tomu fakt nemohla uvěřit. Věděla jsem, že je to člověk, ale pořád jsem si říkala, že je to třeba nějaká akce, která má vyvolat haló.“

Druhé upálení skoro následovalo

V sobotu odpoledne se celá situace málem opakovala. U Národního muzea polil muž (47) hořlavinou několik přinesených vlajek a následně i sebe. Před zapálením však stačila zasáhnout přivolaná hlídka Policie ČR spolu se strážníky Městské policie. Muž byl pro poranění na hlavě předán do péče Zdravotnické záchranné službě. Nechybělo přitom mnoho a na den přesně 50 let od úmrtí Jana Palacha mohla Praha zažít další lidskou tragédii.

Byli jste svědky události? Viděli jste, jak se na Václavském náměstí zapálil muž? Viděli jste, jak muže ošetřovali záchranáři? Napište nám na e-mail tip@blesk.cz.
Fotogalerie
40 fotografií