Bytová rezidence U Milosrdných poblíž Anežského kláštera v centru Prahy bude vypadat zcela jinak. Dosavadní vzhled, který dostal u části veřejnosti hanlivé označení „maršmeloun“, je tak definitivně mimo hru. U odborníků přitom budova negativní reakce často nevzbuzovala, jejím zastáncem byl i renomovaný architekt Josef Pleskot.

Původní vzhled zůstal podle autora obou variant dodnes kritiky nepochopen. Také ten totiž odkazoval na dílo Jaroslava Foglara, který v této lokalitě pražského centra nechal ve svém díle ožít legendární Stínadla. „My jsme ty knížky a příběhy měli rádi. Demonstrující v první fázi mého kreslení to nepochopili, nebo možná nechtěli pochopit. Mluvili v tom smyslu, že Foglar by to nikdy nedovolil, nicméně já jsem mu tím vzdával hold,“ vysvětlil architekt Zdeněk Fránek.

Druhá verze podoby domu U Milosrdných je i podle slov autora mnohem mírnější. „Chtěl jsem ukázat trochu jinou tvář tohoto místa,“ řekl Fránek. Nerovnosti fasády odkazují na historické zvlnění starých dvorků, kde často viselo prádlo, které vlávalo ve vzduchu. Dle architekta jsou v současnosti ve hře dvě možná barevná řešení fasády domu. Ta bude buď šedobílá, nebo cihlově červená, což má odkazovat na okolní prejzové střechy. „Objekt v obou případech zapadne do místa,“ dodal Zdeňek Fránek.

Co bude dál?

Společnost V Invest projekt U Milosrdných od předchozí developerské firmy převzala letos na jaře. Podle ředitele Jaroslava Vondřičky bylo záměrem vytvořit objekt, který bude přínosem pro okolí a který s ním bude zároveň více ve shodě. Nová vizualizace stavby musela dodržet limity stávajícího územního rozhodnutí, se kterým se investor rozhodl pracovat i nadále. Záměrem přitom není dům prodat, ale jednotlivé byty pronajímat. Ve spodní části se pak bude nacházet komerční prostor, ve kterém může vzniknout například kavárna.

Video
délka: 03:06

Architekt Zdeněk Fránek o nové podobě někdejšího „maršmelounu". Daniel Vitouš

„V současnosti se pro projekt budeme snažit získat stavební povolení, chceme v příštím roce obnovit stavební proces,“ dodal na představení nového vzhledu projektový manažer společnosti V Invest Oldřich Kupec, podle kterého nyní bude na řadě jednání s magistrátem, radnicí Prahy 1 a v neposlední řadě i sousedy zamýšlené rezidence. Místo vzniku budovy dodnes spíš chátrá, nachází se tu pouze parkoviště a nepořádek. Za druhé světové války bylo vybombardované. Podle optimistických odhadů je reálné, že by se mohlo začít stavět roku 2020.

Fotogalerie
17 fotografií