Kontejner, který se objevil na náměstí Míru, je původně určený pro odevzdávání ošacení pro potřebné. V tomto případě však udělá radost jiným živým bytostem – psům, kteří se ocitli opuštění v útulku.

„V rámci svátku Giving Tuesday jsme se rozhodli, že tento kontejner oblepíme a využijeme pro to, aby do něj mohli lidé, kteří chtějí pomoci opuštěným zvířatům, hodit balené psí jídlo, kostičky, obojky nebo hračky pro pejsky či kočky,“ uvedla starostka Prahy 2 Jana Černochová, podle které je tento svátek jakýmsi duchovním protějškem pro světoznámý černý pátek, při kterém všichni během slev překotně nakupují.

„Naopak tento svátek by měl motivovat lidi k tomu, aby měli dobré srdce a aby nepodléhali jen nákupnímu předvánočnímu shonu a úklidu. Myslet by měli i na své blízké, aby se o věci, které mají, třeba i rozdělili,“ dodala k myšlence šéfka městské části.

„Posilovna na náměstí“

Při zahájení provozu charitativního kontejneru na místo v pedagogickém doprovodu dorazily děti z Mateřské školy Španělská, aby také podarovaly pejsky z útulků. Protože dětská zvídavost malým návštěvníkům velela pokusit se vhodit předměty do kontejneru svépomocí, vznikl na místě jakýsi spontánní happening, při kterém starostka Jana Černochová jedno dítě za druhým zvedala do vzduchu a umožnila jim tak příspěvek téměř samostatně umístit.

Video
délka: 03:40

Na náměstí Míru mohou lidé obdarovat pejsky z útulků. Daniel Vitouš

Kontejner na místě zůstane po celý advent, předměty z něj poputují 23. prosince do dvou útulků. Jeden se nachází na Ořechu za Prahou, druhý provozuje Jaroslava Kladivová v Modřanech a Blesk.cz ji tu už několikrát navštívil.

Pro letošek se Praha 2 rozhodla „Giving Tuesday“ věnovat pejskům, ale neznamená to, že tomu tak bude každoročně. Podle vedení radnice by však bylo dobré, kdyby se z dodržování tohoto svátku stala nová tradice, která bude zároveň impulzem pro obdobné projekty jiných městských částí. „Doufám, že se to ujme,“ dodala starostka Jana Černochová.

Fotogalerie
12 fotografií