Problematice bezdomovectví a kontrolám osob bez domova se celoročně věnují pražští strážníci. V zimních měsících dokonce kontrol přibývá, protože u bezdomovců hrozí riziko úmrtí, případně přímé ohrožení života. Strážníci tak doporučují bezdomovcům místa, kde mohou v teple přečkat noc. Pomoc ale z vlastního přesvědčení kolikrát ani nevyužijí a městská policie je nemůže nutit. „Nechtějí například akceptovat řád nocleháren,“ uvedla Irena Seifertová, tisková mluvčí pražských strážníků. Mnohdy také argumentují tím, že se bojí nákazy nějakou chorobou či krádeže osobních věcí.

Jaké možnosti bezdomovci mají?

Další, kdo se o bezdomovce v metropoli během zimních měsíců stará, je Centrum sociálních služeb Praha. Ředitel pražského Centra sociálních služeb Tomáš Ján, který prozradil, že je v Praze odhadem 2000 lidí bez střechy nad hlavou a zázemí, v pořadu Epicentrum na Blesk.cz popsal, jak taková péče o bezdomovce během zimních měsíců vypadá. 

Celý rozhovor najdete zde:

Video
délka: 25:50.42
Video se připravuje ...

Epicentrum: Mrazivý víkend. Čtyři mrtví bezdomovci, možná umrzli Blesk TV

„V rámci zimních opatření rozšiřujeme noclehárny, kapacity se zvyšují, také terénní programy trvají 24 hodiny denně, máme dispečink, který eviduje zaplnění jednotlivých kapacit nocleháren, a tak terénní pracovníci posílají osoby přímo do volných objektů, bez toho, aniž by musely bloudit v Praze,“ uvedl Tomáš Ján. Terénní pracovníci také mapují zdravotní stav bezdomovců, pokud usoudí, že by se mohlo jednat o závažné onemocnění, tak toho člověka odvezou do nemocnice nebo zavolají záchranku.

Pomoci »přežít« lidem v nouzi a bez jakéhokoliv zázemí může už třetí rokem každý z nás, a to prostřednictvím takzvaného projektu Nocleženka. „Dárci online na www.noclezenka.cz nakupují poukázky, kterými zaplatí přespání spolu se sociálním poradenstvím i občerstvením, některému z bezdomovců,“ uvedla koordinátorka projektu Lucie Stejskalová, která v pořadu Epicentrum prozradila, že Češi jsou úžasní, co se týká pomoci. Loni byla vlna solidarity obrovská, lidé za stokorunu nakoupili celkem 30 tisíc nocleženek. Ty zachránili bezdomovce před umrznutím.

Fotogalerie
5 fotografií