Nápaditá bronzová socha matky, sedící na lavičce, váží zhruba 200 kilogramů, vysoká je metr a půl, co do šířky lavička dosahuje až dvou metrů. Pro příchozí je prakticky nepřehlédnutelná, byť je situována opodál hlavního vchodu. Precizním uměleckým ztvárněním a hlavně symbolicky vhodným umístěním plně koresponduje s náplní podolské porodnice.

Socha výrazem vděku

Sochu porodnici propůjčila v září Canadian Medical s.r.o. Předtím, než nalezla své nynější umístění, krášlila prostor barokního zámku Veleslavín v Praze 6. Socha Kojící matky byla vymodelována sochařkou, paní Leou Vivot, ze sochařské hlíny. Umělecká slévárna HVH spol. s r.o. z Podkrkonoší následně zhotovila bronzový odlitek, přičemž celý proces tvorby trval několik měsíců.

„Máme s ÚPMD dlouholetou spolupráci,“ svěřila se pro Blesk.cz vedoucí lékařka a jednatelka Canadian Medical Barbara Taušová. „Jako výraz vděku za to, že se nám zde výborně starají o naše pacientky i jejich miminka, jsem se se svou přítelkyní Leou Vivot domluvila na tom, že zde umístíme sochu, která představuje něco, co je bytostným tématem pro tento ústav i pro paní Vivot, protože se ve svém díle nezřídka věnuje mateřství.“

Slavnostní odhalení za účasti slavnostní návštěvy

Slavnostní odhalení sochy si nenechala ujít ani kanadská velvyslankyně v ČR Barbara C. Richardson, která si následně ve společnosti doktorky Taušové i ředitele ÚPMD Jaroslava Feyreisla prohlédla ústav. Podle Barbary Taušové na paní Richardson nejvíce zapůsobilo oddělení pro nedonošené děti, které má nadstandardní vybavení i na kanadské poměry.

Příhodný symbol i pastva pro oči

A co na výtvor říkají kolemjdoucí? Vesměs jsou zajedno – je nápaditý. „Všimla jsem si jí už při první návštěvě a zaujala mne,“ svěřila Anita (31), která pracuje jako obchodní administrátorka. „Působí na mne vkusně. Koresponduje to s posláním ústavu. Možná je to i skrytá propagace kojení na veřejnosti či vůbec vřelého vztahu matky s dítětem,“ svěřila se nastávající maminka.

Vstupní prostor do porodnice nově krášlí bronzová socha Ley Vivot, příznačně nazvaná Mateřství. Jak se vám líbí?
Vstupní prostor do porodnice nově krášlí bronzová socha Ley Vivot, příznačně nazvaná Mateřství. Jak se vám líbí?
Autor: Ústav pro péči o matku a dítě

Nijak pohoršený při pohledu na sochu kojící ženy nebyl ani budoucí tatínek Jan (34), který v soše rovněž nalezl zalíbení. „Zaujalo mne, jak má ta žena vymodelovanou postavu,“ upozornil. „Vypadá spíše jako modelka ve večerní róbě, než jako novopečená matka. Ale v každém případě se mi socha líbí.“

Autorka kontroverzní Lavičky neřesti

Lea Vivot je českou rodačkou ze Šumperka, která po roce 1968 emigrovala. Mezinárodní ohlas vzbudila právě svými bronzovými sochami s nejrůznějšími podobenstvími. Například kanadské Toronto za její Lavičku lásky zaplatilo 150 tisíc dolarů. V České republice vzbudila značný rozruch poněkud kontroverzní Lavičkou neřesti před budovou Sazky v pražských Vysočanech, kde dívka s odhaleným klínem spočívá hlavou v klíně sedícího mládence.

Sochařka českého původu Lea Vivot vešla Pražanům v povědomí hlavně svou Lavičkou neřesti, která jeden čas krášlila prostor před vysočanskou budovou Sazky.
Sochařka českého původu Lea Vivot vešla Pražanům v povědomí hlavně svou Lavičkou neřesti, která jeden čas krášlila prostor před vysočanskou budovou Sazky.
Autor: Tomáš Vrbenský
Fotogalerie
20 fotografií