Desítky lidí se ve Škodově paláci tísní před obrazovkou s pořadím. Na expresní výdej čekají až tři hodiny. Podle dopravního podniku mohou za zdržení především studenti, kteří nechali zařízení karty na poslední chvíli.

„Všem doporučujeme využít e-shop,“ radí Vladimír Antonin Bláha, mluvčí společnosti Operátor ICT, která zařizuje správu Lítačky. Tak se totiž lze vyhnout frontám, které se na vyřízení nové Lítačky stojí. Kartu je možné poslat poštou na libovolnou adresu. Vybavit si ji však můžete i na dalších 11 pobočkách po celé Praze, kde ale není k dispozici expresní služba. Pokud ji potřebujete rychleji, zřejmě nejlepší variantou je kombinace online vyplnění a vyzvednutí ve Škodově paláci.

Možnosti, jak kartu získat

 E-shop nabízí jednoduché vyplnění údajů, jenže problém nastává s doručením, které je možné jen Českou poštou, která vám dá obálku jen do vlastních rukou. Nejčastěji tak najdete lístek o nezastižení ve schránce a musíte jít na poštu. Tato varianta stojí 50 korun.

Expresní vyřízení, na které si ovšem až tři hodiny počkáte. Potřebujete k němu občanku a fotku, která se jen ofotí. Pokud chcete uplatnit studentskou slevu, musíte mít i potvrzení o tom, že jste student. Cena je 200 korun.

Online vyplnění a osobní vyzvednutí je momentálně nejrychlejší variantou. Vyplňování na internetu trvá jen chvíli a ve frontě na vyzvednutí strávíte maximálně pět minut. Stojí 100 korun.

Vyplnit můžete i papírovou žádanku a to na 11 pobočkách. Stačí mít fotku, občanku a počkat 14 dní, nebo si kartu nechat zaslat domů. Zaplatíte 100 korun. Nejdéle 30 dní může trvat, než dostanete kartičku do schránky.

Anketa: Vadí vám čekání na Lítačku?

Roman Frühauf (55), řezník

„Pro Lítačku si jdu poprvé. Původně jsem měl vyšší číslo, ale jeden pán, kterému se už nechtělo čekat, mi dal svůj lístek, takže jsem si o nějakou hodinu polepšil. Přesto je to šílené. Lístek byl vydaný ve 12:56 a na řadu mám přijít až kolem čtvrté hodiny.“

Roman Frühauf strávil čekáním na vydání Lítačky několik hodin.
Autor: Robert Klejch

Eva Ujcová (40), řidička vysokozdvižného vozíku

„Lítačku jsem přijela zařídit především svým dětem. Máme to do Prahy 60 kilometrů, takže jsem kvůli tomu musela skončit i dříve v práci. A teď tohle. Myslím si, že s ohledem na Středočeský kraj by těch výdejních poboček mohli zřídit více.“

Eva Ujcová přijela zařídit Lítačku především svým dětem. Kvůli tomu musela i v práci skončit dříve. Netušila, kolik času přitom stráví ve frontě.
Autor: Robert Klejch

Petra Materanková (44), pošťačka

„Podle pořadníku bych měla čekat ještě 100 minut. Co mám dělat jiného, když tu Lítačku potřebuji? Sobě jsem si ji objednala přes internet, ale dětem se pro ni musí dojít osobně. Netušila jsem, že celé dnešní volno budu trávit ve frontě.“

Petra Materanková by uvítala, kdyby poboček, co Lítačku vydávají, bylo po Praze více.
Autor: Robert Klejch
Fotogalerie
21 fotografií