Před čtyřmi lety musela být knihovna na Letné zrušena z finančních důvodů, kdy MKP postrádala finance na její provoz. Místním ji vynahradila pobočka v Holešovicích zvaná Sedmička. Podle všeho ale ne plně.

Letná a Holešovice jsou odděleny velkým kolejištěm, což pro děti nebylo ani dobré, kolikrát ani možné, jezdit z Letné do městské knihovny v Holešovicích,“ uvedl starosta Prahy 7 Jan Čižinský. „Proto jsme kladli důraz především na to, aby pobočka sloužila právě dětem.“ Její zřízení vyšlo na 2 miliony korun, přitom polovinu poskytla firma Marina Island. Její provoz bude finančně dotovat Praha 7 částkou 890 tisíc korun ročně.

Znovuotevření pobočky trvalo dlouho podle starosty hlavně proto, že je pobočka situována v památkově chráněném domu od Eugena Rosenberga, takže řadu okolností v rámci rekonstrukce bylo nutné projednat s památkáři. „Podobu interiéru, barevnost i vybavení jsme se v součinnosti s MKP snažili co nejvíce přizpůsobit dětským čtenářům,“ uvádí starosta k tomu, proč je interiér knihovny vyveden v rozmanitých barvách.

3000 knih (ne)jen pro malé a nejmenší

Knihovna je neveliká, ale útulná. Podle mluvčí MKP Lenky Hanzlíkové skýtá dostatečné prostory pro zhruba 3000 knih, přičemž z 95 % se jedná vyloženě o literaturu pro děti a mládež. Dospělé beletrii je věnován jeden regál. Neznamená to však, že by si sem dospělí nemohli chodit pro knihy například v rámci rezervací z jiných poboček, nebo by sem knihy z jiných poboček nemohli vracet.

Video
délka: 00:18.31

Takto to v nové knihovně vypadá. David Zima

„Jen za necelý týden provozu se v knihovně zastavilo 174 čtenářů, které jsem zaznamenala v systému, a 44 nových čtenářů se na Letné zapsalo,“ uvedla Hanzlíková. A že knihovna už naplno plní svůj účel, dokládá i Anastázie Sedláčková pověřená vedením pobočky. „Lidé sem už chodívají i opakovaně. Je to ale i zčásti tím, že ty dětské knihy se čtou přece jen rychleji,“ vysvětluje vedoucí. Nejčastěji prý knihovnu zatím navštěvují maminky s dětmi. Největší nával zaznamenává pobočka v odpoledních hodinách mezi 16. a 18. hodinou. Jak na ni jinak reagují místní? „Zatímco děti jsou nadšené, mohou si tu číst, být na internetu nebo si hrát, dospělí jsou trošičku zklamaní, protože se nezprovoznilo horní patro knihovny, ve které bývala nabídka literatury právě pro dospělé,“ uvádí Sedláčková. „Převažuje ale určitě nadšení.“

Skrovná barevná výzdoba

Rekonstrukci knihovny měla na starosti architekta Barbora Kopečná, která vsadila na jednoduchost a pohodlí. V knihovně je tak i přes její neveliký prostor kam si sednout, například na stylizovanou stupňovitou „lavici“ v podobě paty stromu, která plynule přechází v nástěnnou dekoraci, či do vyvýšeného a skrytého „zákoutí”. Zajímavá je ale i výloha, ve které nejsou vystaveny knihy, ale slouží jako dětský koutek.

Fotogalerie
18 fotografií