O Libni se dlouhá léta mluvívalo spíše v pejorativním smyslu slova. Jedním z důvodů jsou tamní místa a zákoutí, ve kterých se často zdržují lidé bez domova, kteří obtěžují kolemjdoucí. Jedno z takových míst se nacházelo v libeňském podzámčí, konkrétně pod Elsnicovým náměstím, kudy teče Rokytka. Od nynějška by tomu měla být učiněna přítrž.

Farmářské trhy

Radnice Prahy 8 totiž danou lokalitu nechala zrevitalizovat. V první fázi projektu se veřejnosti plně zpřístupní venkovní plochy před Löwitovým mlýnem a zdejším pivovarem, kde budou nově probíhat dvakrát týdně farmářské trhy.

„Snažili jsme se zrevitalizovat místa Prahy 8 tak, aby lépe posloužila veřejnému životu místních obyvatel,“ uvedl zastupitel Prahy 8 Vít Céza (ČSSD). „V rámci toho jsme se s magistrátem domluvili i na tom, aby bylo kromě Zenklovy ulice rekonstruováno i Elsnicovo náměstí, díky čemuž by se z okolí mohly odstranit problematické živly, na které si místní hojně stěžují. Zdržují se totiž právě pod zdejším můstkem,“ vysvětlil zastupitel.

Tím, že se v ulici U Českých loděnic zřídí zcela nový veřejný prostor, by se nespokojenostem mělo zamezit. Dvakrát týdně, ve středu a v pátek, zde totiž budou probíhat farmářské trhy, u nichž radnice očekává, že budou hojně navštěvované. V okolí Libně totiž farmářské trhy nejsou. Nejbližší jsou v Karlíně a v Holešovicích. Odstartovány byly už nyní, ale ustáleny by měly být v rozmezí dvou až tří týdnů.

Co bude dál?

Zřízení farmářských trhů v oblasti Palmovky je jedním ze dvou etap projektu. Podle starosty Prahy 8 Romana Petruse (ČSSD) má radnice v plánu využití i pro blízké nemovitosti, jako je Löwitův mlýn, který je dlouho nevyužíván.

Farmářské trhy se konečně objevily i v Libni.
Farmářské trhy se konečně objevily i v Libni.
Autor: David Zima
„Je problém, jak tyto budovy využít, a to kvůli potenciální hrozbě povodní. Domy jsou neochranitelné. Každý rok se musíme obávat toho, že je vyplaví povodně,“ upozornil starosta. Löwitův mlýn i opodál stojící pivovar totiž utrpěly své při povodních v roce 2002 i 2013. Přesto si do budoucna radnice dovede představit jejich využití. „Zvažujeme, že by zde vznikla restaurace s penzionem, které by radnice svěřila do péče zodpovědnému správci, který by se striktně držel jejích pokynů,“ vysvětlil pro Blesk.cz Roman Petrus. Penzion by přitom měl být útulný, disponující nanejvýše pěti až šesti pokoji. Tím, že se zároveň jedná o místo, kudy frekventovaně kráčí turisté nebo jezdí cyklisté podél Vltavy, skýtal by i možnost veřejných toalet. „Jestli budou nebo nebudou zpoplatněny, to už bych nechal na potenciálním správci,“ sdělil starosta s tím, že až budoucí praxe ukáže, co dalšího by v libeňském podzámčí bylo zapotřebí.

Místní už se těší

Slavnostní otevření libeňského podzámčí se uskutečnilo v úterý odpoledne. Mezi návštěvníky byla i paní Anna, která bydlí nedaleko. „Každá akce je dobrá, když se někde něco změní, vybuduje nebo obnoví,“ myslí si dnes již důchodkyně, která se celý život zabývala stavařinou. „Věřím, že až to tu bude kompletně hotové, ráda se sem přijdu znovu podívat. Jsem totiž zvědava na to, jak to bude vypadat, jak to bude kompletně funkční i s těmi nemovitostmi,“ dodala místní obyvatelka.

Fotogalerie
22 fotografií