Na novou loď se v Troji čekalo jako na smilování - starý přívoz, který nahradil v prosinci zřícenou trojskou lávku, měl totiž kapacitu 25 osob a za hodinu se tak přes řeku v jednom směru dostalo jen 250 lidí v každém směru. Jen co se vyčasilo, tvořily se u nástupiště dlouhé fronty. Čekání v nich leckdy zabralo i půlhodinu a lidem dokázalo pěkně otrávit den.

Pražská paroplavební společnost, která přívoz pro Prahu provozuje, proto nechala postavit nový. Modrobílý kolos s nápisem Troja, vyvedeným velkými modrými písmeny, uveze najednou až sto lidí, za hodinu se tedy přes řeku dostane 600 cestujících v každém směru. Vyplout měl už v květnu, práce se ale protáhly. Do Troji dorazil přívoz už ve čtvrtek, hned se ale „do práce“ dát nemohl.

„Nemohli jsme vyplout hned z toho důvodu, že tam nejsou úplně optimální podmínky ve vztahu k suchu. Takže jsme tam museli udělat ještě menší úpravy tak, aby se loď pohybovala naprosto komfortně a bezpečně,“ řekl Dušan Sahula z Pražské paroplavební společnosti serveru regina.rozhlas.cz. Den D nadešel 3. srpna a vůbec první na nově se lesknoucí palubu vstoupily nohy dvou polských turistek, další cestující už netrpělivě přešlapovali u mola.

Místo zhroucené lávky chce město vybudovat novou. Nyní se připravuje projekt stavby. Kdy bude nová lávka hotova, zatím není jasné.

„Vychytáváme ještě mušky kolem provozu,” uvedl Sahula pro ČTK. Přívoz jezdí ve špičce po deseti minutách, mimo ni po 20 minutách. „Díky tomu, že je to atraktivní turistická lokalita, kde je Stromovka nebo zoologická zahrada a Trojský zámek, tak už jsme převezli pár cestujících,” dodal k aktuálnímu zájmu.


Trojská lávka se zřítila v sobotu 2. prosince odpoledne, ze čtyř zraněných byli dva ve vážném stavu. Případ vyšetřuje policie. Kromě plánu na provizorní lávku vypracoval Institut plánování a rozvoje návrh změny územního plánu pro vybudování dvou nových lávek. Jedna bude na místě původní lávky, druhá dále po proudu řeky.

Video
Video se připravuje ...

Nový přívoz brázdí od 3. srpna vltavské břehy. David Malík

Fotogalerie
24 fotografií