Událost, jakou Praha nezažila. Téměř 70 tisíc motocyklů, více než 100 tisíc návštěvníků, hektolitry spáleného benzínu a především plejáda úchvatných motocyklů značky Harley-Davidson. Taková byla ve zkratce monumentální oslava 115. let existence světově známé a uznávané motocyklové značky. Co po oslavě zůstalo?

Pár dní úklidu a Výstaviště „jako nové“

Jeden den po oficiálním zakončení oslav a Výstaviště se stále pomalu pozvolna vyklízí. Nepořádku v jeho areálu i v okolí je neznatelně. Téměř jako v kterýkoliv jiný všední den. Může za to pohotová a pragmatická služba pořadatele, který zajišťoval úklidové služby ještě během konání celé velkolepé akce.

Úklid byl nastaven na 24hodinový provoz s tím, že denní skupina, což činí zhruba 40 lidí, začínala v 07:00 a končila v 19:00. Poté nastupovala noční směna zhruba ve stejném počtu,“ upřesnil pro Blesk.cz Vladislav Drotár, projektový manažer společnosti Prostor, a.s., která úklid zajišťovala.

„Pro nás to byla, přestože máme zkušenosti s velkými koncerty a festivaly, nejnáročnější akce za celou dobu, co se těmito ‚eventy‘ zabýváme,“ doplnil Drotár s tím, že zajišťovali i úklid letňanského areálu po koncertu Rolling Stones.

Úklid probíhal od rána do večera

Celý areál podle manažera pokrývalo celkem 186 nádob na odpad, ke kterým je nutné připočíst i různé skruže a pytle na odpad. „Vynášení plných pytlů s odpadem probíhalo nepřetržitě,“ vysvětluje Drotár. „Nádoby byly vysypávány do popelářského vozu. Pytle se házely do lisovacího kontejneru a do velkoobjemových kontejnerů. Každý den tak prošlo rukama našich lidí několik desítek tun odpadu.“

Video
délka: 00:38.94

Ještě před několika dny byl areál plný tisíců lidí. V současnosti se uklízí. David Zima

„Každé ráno jsme čistili samosběrnými vozy celé okolí Výstaviště i všechny ulice, které byly v rámci akce Harley-Davidson uzavřeny.“ V areálu i v bezprostředním okolí Výstaviště je přitom skutečně nepatrné množství odpadu. A na jeho odstranění však mají pracovníci čas minimálně ještě do úterý, kdy se bude celý areál nadále uklízet a vyklízet.

Michal Šesták, který se na organizaci oslav podílel, dává Drotárovi za pravdu. „Oslavám 115. výročí založení Harley-Davidson pomáhaly podpůrné služby, jako třeba úklid, které fungovaly bezvadně,“ říká. „Během příprav jsme požadovali takovou intenzitu úklidu, aby areál nepůsobil znečištěně. Není lepší pocit, když vidíte, že služba funguje.“

Stížností bylo pomálu

„Oslavy Harley-Davidson pro Prahu 7 byly velkou zátěží, především z hlediska hluku a dopravních komplikací,“ uvedl mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš. „Naší hlavní snahou bylo dojednat, aby negativní dopady na občany Prahy 7 byly co nejmenší. Několik lidí se na nás obrátilo se stížností, vadil jim zejména velký hluk s akcí spojený,“ upřesnil mluvčí. Na nepořádek v ulicích si nikdo nestěžoval.

Pohled na motorky ze střechy Průmyslového paláce.
Pohled na motorky ze střechy Průmyslového paláce.
Autor: Blesk:MARTIN PŘIBYL

Oslavy byly nádherné a byl o ně opravdu veliký zájem,“ uvedla za magistrát náměstkyně primátorky Eva Kislingerová (ANO). „Dle mých informací neobdrželo hlavní město Praha žádnou stížnost. Co se týče skeptických předpovědí, rovněž nedošlo k jejich naplnění. Praha nezažila žádné dopravní komplikace,“ doplnila náměstkyně. Naopak vyzdvihla úžas Pražanů nad celou akcí.

„Číslo 110 tisíc návštěvníků je dle mého názoru naprosto vypovídající,“ domnívá se. „Ten dojem, který na Vás zanechá pohled od Národního muzea na Václavské náměstí zaplněné krásnými stroji a nadšenými diváky, to je prostě báječné,“ dodala ke spanilé jízdě čtyř tisíců motorek, které se Prahou projely v sobotu 7. července.
Fotogalerie
34 fotografií