Do Prahy přijel již počtvrté výběr hráčů z Evropy a Nového Zélandu. Jádro týmu funguje již od roku 2011 a jezdí na exhibiční zápasy po celém světě. V mužstvu jsou i bývalí reprezentanti ze slavných „All Blacks“. Tak se přezdívá úspěšnému národnímu ragbyovému týmu z Nového Zélandu.

Český „nároďák“ doposud novozélandský „Béčkový“ kádr neporazil, což svědčí o vysoké kvalitě hostů. „Letos jsme změnili tréninkové metody, tak by to mělo být lepší,“ říká kapitán českého mužstva Vojtěch Havel. Od protivníků sklízí čeští ragbisté pochvaly: „Český tým má vždycky dobrou kondičku. Párkrát jsem hrál proti kapitánovi. Vždycky je těžké si ho pohlídat. Je to hvězdný hráč a určitě si na něj budeme dávat pozor,“ říká hráč Mitch Mcgahan.

Ambasadoři tráví v České republice týden, kdy se procházejí po památkách a setkávají se s fanoušky na veřejných akcích. „Mám Prahu moc rád. Jsou tu milí lidé, pořadatelé se o nás skvěle starají. A Praha je moc krásné město,“ rozplývá se Novozélanďan Robbie Samson.

Bojový tanec Haka

Již od roku 1905 neodmyslitelně patří k novozélandské reprezentaci tanec Haka. Své kořeny má v domorodé kultuře Maorů, která na ostrově žila ještě před kolonizací Britů. Bojovníci tanec praktikovali před bitvou a zpívá se v něm o smrti a životě. Ragbisté během tance zpívají, křičí, bijí se do hrudi a stehen, vyplazují jazyky a vrhají děsivé grimasy na své protivníky.

Video
délka: 04:25
360p

Ambasadoři předvádějí na Staroměstském náměstí Haku Jiří Marek

„Myslím si, že Haka funguje oboustranně. Hodně to pomáhá týmu, který ji dělá. Dostává se tak do hry, motivuje se a napumpuje adrenalinem. Doufám, že to stejné dělá i dalším týmům,“ říká Robbie Samson. Zápas proti Novému Zélandu si k 60. narozeninám nadělil ragbyový klub RC Tatra Smíchov. Od 16:00 16.6. na Praze 5 se uskuteční mezinárodní přátelský souboj.

 

Fotogalerie
8 fotografií