Nová hřiště, nové atrakce, nové zázemí, ale také rok a půl tvrdé práce, projektování i složitých rekonstrukčních postupů, které hlavní město a Prahu 5 vyšly na více než 19 milionů korun. Radnice už dříve avizovala, že bude usilovat o otevření parku přesně na den dětí.

Když budu parafrázovat klasika, tak rozkaz zněl jasně, otevřít 1. června, a jsem rád, že se to tak tak povedlo,“ uvedl místostarosta Prahy 5 Martin Slabý (ANO), který na rekonstrukci bedlivě dohlížel. Dělníci totiž ještě předvečer prvního června odváželi materiál. Podle místostarosty se otevírá něco, čemu už nikdo příliš nevěřil. Celou rekonstrukci totiž provázelo pár nesnází.

Materiál plavený po Vltavě, výběr hracích prvků

Jednou z těch nejdůležitějších, že technika i materiály musely být dováženy přes Vltavu. Můstek, který ostrůvek spojuje s břehem, by totiž těžká břemena nemusel unést. Zároveň se, s ohledem na nemalou částku rekonstrukce, řešila i prevence před povodněmi. Z toho důvodu je mnoho hracích prvků na ostrově odmontovatelných, aby nepřišly znovu k úhoně. Kvůli bezpečnosti byl i prostor vyhrazený dětem maličko zúžen.

Video
délka: 00:45
1080p 720p 360p

1. června se po pěti letech konečně otevřel veřejnosti, dětem především, Dětský ostrov. David Zima

„Co je odmontovatelné, to se v případě povodní s předstihem odmontuje,“ vysvětlil starosta Prahy 5 Pavel Richter (TOP). „Měli jsme v plánu nechat na místě vzniknout malý pavilonek s veškerým zázemím, který by byl odmontovatelný. Z bezpečnostních důvodů jsme od toho nakonec ustoupili. Kdyby se dejme tomu při povodni nestihl odklidit, mohl by uplavat a poškodit třeba některý most.“

„Když povodeň přijde, atrakce už nepřijdou k takové úhoně, ale park se bude muset znovu dezinfikovat a dekontaminovat. To bývá největší problém povodní u takovýchto ploch,“ vysvětlil starosta dále. „Musel by se opět obnovit písek, půda, odstranit různé neduhy, které by se sem v případě zvednuté hladiny doplavaly.“

Děti braly atrakce útokem

Hned první minuty od otevření se celý areál zaplnil skotačícími dětmi, které si mohly různé atrakce vyzkoušet naživo. A některé atrakce si budou moci „osedlat“ i dospělí, třeba houpačky, což předvedl jak Richter, tak i primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Skákací hrad, prolézačky, houpačky i třeba atrakce s vodními prvky, různá sportovní hřiště a mnoho dalšího, nabízí pestrou škálu vyžití dětem každého věku. V letním počasí přijde obzvláště vhod například sprcha. Radnice na ostrově nechala zbudovat i sociální zázemí.
Fotogalerie
62 fotografií