Po celé republice se ve čtvrtek konalo skoro 1000 akcí, do nichž se zapojilo 400 ZUŠ ve 330 městech. Akce zahrnují koncerty, výstavy a výtvarné akce, dílny, divadelní a taneční představení a muzikály. V Praze událost vrcholila čtvrtečním koncertem ve Valdštejnské zahradě. ZUŠ Open se také zapojí 25. května do Noci kostelů nebo do slavnostního zahájení mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež Zlín Film Fest. Kompletní program je na www.zusopen.cz.

Hudba, divadlo, malby a další

Stovky návštěvníků akce, dětí i dospělých, si mohli vyslechnout hudbu různých žánrů. Zahrál například soubor bicistů Středočeského kraje, Junior Dixieland z Mariánských Lázní nebo dívčí skupina Haló? z Ostravy. Ta vedle moderní hudby předvedla improvizační schopnosti v rockové úpravě Mozartova Tureckého pochodu.

Vrcholem programu byl společný koncert pražských ZUŠ s účastí pěvkyně Magdaleny Kožené, která je patronkou projektu. Ta se ve čtvrtek také představila na několika ze stovek míst, kde se ZUŠ Open koná. Byla například v areálu zámku v Benátkách nad Jizerou, kde zazpívala se stovkou dětí písničku Ó hřebíčku zahradnický.

V České republice je 488 základních ZUŠ s 247 tisíc žáky. Nabízejí čtyři základní obory – hudební, taneční, literárně-dramatický a výtvarný. I jejich tvorbu si mohli návštěvníci prohlédnout na vystavených malířských stojanech.

Na pozvání Kožené přijali roli garantů za taneční obor Jiří a Otto Bubeníčkovi, designér Maxim Velčovský zastřešuje výtvarný obor a režisérka Alice Nellis literárně-dramatický obor.
Fotogalerie
6 fotografií