První akcí Senátu bude výstava Okamžiky století, která představí události uplynulého století tak, jak je zachytili fotografové Československé, respektive České tiskové kanceláře (ČTK). Agentura byla založena ve stejný den jako československý stát. Výstava bude ve Valdštejnské zahradě od 1. dubna do 18. května.

V zahradě se také uskuteční koncert K poctě československých legionářů, který se bude konat 27. května v rámci Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. Na tomto promenádním koncertu Hudby Hradní stráže a Policie ČR zazní skladby Františka Kmocha, Karla Hašlera a dalších skladatelů a vojenských kapelníků.
Od 2. července až do konce října bude na zahradě expozice s názvem Československo v proměnách Evropy 20. století, kterou připravuje Historický ústav Akademie věd ČR. Tento projekt doprovodí na sklonku září i třídenní mezinárodní vědecká konference, na níž se ve Valdštejnském paláci setkají historici a badatelé.

Osudové osmičky

Osmdesát let od podpisu mnichovské dohody, kterou bylo Československo donuceno k odstoupení pohraničí nacistickému Německu, připomene Senát další expozicí. Výstavu Mnichovská dohoda 1938 v kontextu evropských dějin 20. století si bude možné prohlédnout od 13. září až do poloviny ledna 2019. Chystají ji odborníci z Historického ústavu Akademie věd.

Půlstoletí od obrodného procesu v někdejším Československu připomene výstava Československý parlament v roce 1968, která se bude konat od 19. dubna do 9. září v Mytologické chodbě Valdštejnského paláce. Výstavu připravuje Ústav pro studium totalitních režimů a doprovodí ji odborná diskuse, která se zaměří mimo jiné na to, jak období pražského jara prožívali lidé v Praze i v dalších regionech.
Fotogalerie
6 fotografií