Část stanice metra Budějovická se kvůli havarijnímu stavu znepřístupnila Pražanům letos 22. ledna. Uzavírka se od té doby vztahuje nejen k hromadné dopravě, ale také k prostorům v těsném sousedství s obchodním centrem DBK (Dům bytové kultury). Součástí ohrožených prostorů je také terasa, která je dílem architektů Machoninových. Ti jsou například autory obchodního domu Kotva v centru metropole.

Rozsah uzavírky provozovatelé DBK kritizují. Oslovili proto odborníky, kteří se zabývali konstrukcí i statikou zmiňované terasy. Uvažuje se o jejím úplném odstranění. Znalecký ústav Fakulty stavební ČVUT, který DBK oslovil, se přiklonil k závěrům statika Marka Lukáše, podle kterého je možné terasu zachránit bez demolice.

DBK stále kritizuje magistrát kvůli uzavírce prostoru na Budějovické, úřad čeká na rozhodnutí ministerstva dopravy.
DBK stále kritizuje magistrát kvůli uzavírce prostoru na Budějovické, úřad čeká na rozhodnutí ministerstva dopravy.
Autor: Daniel Vitouš

„Znalecký ústav došel k závěru, že stávající konstrukce byla v minulosti navržena korektně. Jedná se o kvalitní nosnou konstrukci, která po provedení drobných oprav, celkového řádného ošetření a za předpokladu obvyklé údržby může odhadem sloužit dalších 60 let, na které byla navržena. Při dodržení výše uvedeného je konstrukce bezpečná a spolehlivá,“ uvedl ke stávající situaci Michal Donath, který DBK mediálně zastupuje.

Magistrát v brzké době nic neotevře

Zpřístupnění prostorů, které není nezbytně nutné uzavřít, v minulosti po magistrátu požadovala také radnice Prahy 4. Magistrát se ale brání, že v současnosti tak není možné učinit.

Video
délka: 00:59
1080p 720p 360p

DBK stále kritizuje magistrát kvůli uzavřenému prostoru na Budějovické, úřad čeká na rozhodnutí ministerstva dopravy. Daniel Vitouš

„Magistrát nemůže průchod otevřít, protože máme nařízeno stavbu vyklidit. Proti rozhodnutí SSÚ (speciální stavební úřad) bylo podáno odvolání některými účastníky řízení a veškerý spisový materiál byl předán odvolacímu správnímu orgánu, kterým je ministerstvo dopravy,“ uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman.

V řízení o odvolání podle něj ministerstvo posoudí věcnou i procesní správnost postupu stavebního úřadu. „Podané odvolání má za následek, že rozhodnutí nenabylo právní moci. Vyčkáváme na rozhodnutí ministerstva dopravy, které by mělo být konečným rozhodnutím,“ dodal Hofman. Dokud úřady v této věci nerozhodnou, bude platit stávající stav, tedy uzavírka všech prostorů až do odvolání.

Fotogalerie
15 fotografií