Jelikož je Praha zaplněná auty, která výrazně ničí její ovzduší, hodlá magistrát zvýhodňovat majitele aut, která využívají tzv. hybridní pohon. Rada hlavního města se na tom v úterý usnesla, jejich rozhodnutí ale musí posvětit i pražští zastupitelé. Majitelé hybridních vozidel budou zvýhodněni cenou parkovného. Namísto 1200,- Kč ročně za automobil se spalovacím motorem zaplatí jen 100,- Kč.

Praha: Znečištěné město

„Je důležité si uvědomit, že největším zdrojem znečištění ovzduší v Praze je dnes jednoznačně individuální automobilová doprava,“ odůvodnil pro Blesk.cz rozhodnutí pražských radních Petr Dolínek (ČSSD). „Město se snaží maximálně podporovat jak veřejnou dopravu, aktuálně včetně elektrobusů, tak všechny formy nízkoemisní i bezemisní dopravy.“

Hlavní město dlouhodobě trpí znečištěním způsobeným vozidly. Co do statistiky, je jedním z nejznečištěnějších měst Evropy. Právě podpora větší ekologičnosti by podle magistrátu měla městu prospět, a to nejen co se zhuštěné dopravy v centru týče. Už dříve se hovořilo o případných omezeních automobilů v Praze.Určitě chceme, aby do centra města jezdilo, pokud možno, co nejméně osobních vozidel,“ uvedl radní hl. města Jan Wolf. I v jiných evropských městech jsou ekologická vozidla zvýhodněna, proto k tomuto kroku nakonec přistoupila i Praha. Zda se toto opatření osvědčí, ukáží nejbližší měsíce.