Její obsazení tak nejspíše urychlilo přípravy na změny. „Představa radnice už má poměrně konkrétní obrysy, v průběhu nekonečného čekání na změnu územního plánu totiž několik grafických vizualizací vzniklo,“ sdělil mluvčí Prahy 6 Ondřej Šrámek. V roce 2011 městská část zažádala o změnu územního plánu, aby mohla usedlost využít podle svého záměru. Letos v březnu pražští zastupitelé schválili změnu funkčního využití budovy z čistě obytného na budovu veřejného vybavení.
Praha 6 dostala Šatovku do správy pro sociální využití. Šatovka by podle radnice měla být místem pro setkávání a přednášky zejména pro seniory. Kolem usedlosti by měly vyrůst menší domky pro trvalé bydlení seniorů. Seniorské bydlení se sociální službou, komunitním centrem i stravovacím provozem chce Praha 6 financovat sama s využitím dotací. Bydlení chce městská část provozovat prostřednictvím své pečovatelské služby.
Pražským squatterům hrozí až pět let natvrdo. A další úspěch miliardáře Dlouhého. Markéta Volfová, Lukáš Červený, redakce Blesk
Havarijní stav a vyjednávání se squattery
O špatném stavu usedlosti svědčí posudek z roku 2015, který ukázal, že jsou v budově vážně narušené statické konstrukce a půdní konstrukce jsou napadené dřevomorkou. Naposledy byly místnosti v Šatovce využívané v roce 2015, kdy se z budovy odstěhovali nájemci nebytových prostor. Poslední lidé, kteří v budově bydleli, se odstěhovali už v roce 2011. Na začátku února usedlost v Šáreckém údolí na týden obsadila skupina squatterů, kteří chtěli upozornit na to, že je dům nevyužívaný. V usedlosti chtěli udělat prostor pro setkávání lidí, kteří tvoří, vzdělávají se a chtějí žít bez nutnosti vlastnit, profitovat a generovat zisk. Podle policie se obsazením budovy dopustili trestného činu a devíti squatterům Obvodní soud pro Prahu 6 uložil trest obecně prospěšných prací. Aktivistům hrozilo až dvouleté vězení. Rozsudek zatím není pravomocný, obžalovaní se proti němu odvolali.