Kráter o velikosti zhruba čtyři krát pět metrů na školní zahradě zaregistroval muž, jenž v okolí o Velikonočním pondělí venčil psa. Ihned zavolal na tísňovou linku. Psovodi následně zjistili, že se pod hlínou naštěstí nikdo nenachází.

Prvotní informace hovořily o propadu protiatomového krytu. To se však nepotvrdilo a dosud není jasné, k čemu stavba, jež není zakreslena v žádné mapě, sloužila. „Platí, že se určitě nejedná o kryt civilní obrany, přesný účel objektu se ale, minimálně zatím, zjistit nepodařilo. Zůstáváme u toho, že se jedná o technickou stavbu z doby, kdy se stavělo sídliště. Možným vysvětlením je i jímka na zadržování srážkových vod,“ řekla mluvčí Prahy 14 Veronika Berná.

Také podle hasičů stavba nemohla sloužit jako protiatomový kryt, protože prostory nemají parametry tlakově odolného krytu. V místě stavby ani v jejím okolí nejsou žádné inženýrské sítě a zakresleny nejsou ani v žádném z dokumentů, které má radnice k dispozici.

Praha 14 kryt zabezpečí a následně zasype propad na pozemku školy na Černém Mostě. Podzemní stavba, jejíž strop se v pondělí propadl do třímetrové hloubky, nemá žádné další využití. Podzemní prostory v úterý prozkoumali báňští záchranáři. Nyní je pozemek pro veřejnost uzavřen. Statiku blízké školní budovy propad nenarušil.

 

Video
délka: 01:19.49

Hasiči a policisté zasahovali na Černém Mostě u propadu stropu protiatomového krytu. David Malík

Fotogalerie
25 fotografií