Při bourání zimující kolonii netopýrů rezavých objevili v šachtě domu obyvatelé rekonstruovaného bytu. Počet netopýrů byl nejprve odhadován na desítky, nakonec jich pracovníci záchranné stanice rozbouranou zdí vyprostili 199. Jeden netopýr měl zlomené křídlo, několik mělo drobné oděrky, většina ale neutrpěla vážnou újmu. V zimě probuzení netopýři bez lidské pomoci uhynou, protože v přírodě nenajdou potravu. V záchranné stanici byli umístěni v chladném a bezpečném prostoru, aby mohli pokračovat v zimním spánku.

Zájemci, kteří se přijdou ve čtvrtek v 17:00 podívat na vypuštění netopýrů zpět do přírody, získají informace o životě a ochraně těchto zvířat a prostřednictvím ultrazvukového detektoru si poslechnou jejich signály. Ve Stromovce žije devět druhů netopýrů, nejčastěji je zde vidět netopýr parkový a netopýr rezavý. V parku mají dostatek potravy i množství úkrytů.

Během zimy z Prahy vycestoval i tapír:

Video
délka: 02:07.44

Chovatel Otakar Melichar o tapírovi Punťovi, který brzy odcestuje z Prahy na Tchaj-wan. Daniel Vitouš

Stovky netopýrů od začátku roku

Pracovníci Lesů hlavního města zde před třemi lety nainstalovali pět dřevocementových netopýřích budek, které připomínají přirozené skrýše netopýrů. Dvakrát do roka také pořádají večerní exkurze Za pražskými netopýry.

Pražská záchranná stanice pro volně žijící živočichy od začátku roku do 18. března přijala celkem 302 netopýrů, v roce 2017 to bylo za stejné období 61 jedinců, v roce 2016 dokonce jen 26 a o rok dříve jich přijala 19. Důvodem, proč se jich letos do stanice dostalo tolik, mohou být venkovní teploty. Na začátku zimy bylo dlouho teplo, což netopýrům mohlo komplikovat usínání. Teplo poté vystřídaly mrazy, které netopýry probudí, pokud nemají dobře izolovaný úkryt. „Většina netopýrů, kteří se do záchranné stanice zvláště v posledních dnech dostali, byla nesmírně vyhublá a velmi zesláblá,“ řekla mluvčí Lesů hlavního města Petra Fišerová.