Kauza „pohádkové“ roubenky na kraji pražských Vinohrad se táhne už několik let. Soukromý developer Rezidence pod Zvonařkou měl v úmyslu ve svahu pod Zvonařkou, kde roubenka stojí, vybudovat bytový komplex, který by zahrnoval výstavbu 35 bytů a 42 garáží. Praha 2 se ale v roce 2017 rázně postavila proti zbourání. To platí i dnes.
„Praha 2 nikdy nebyla a není pro zbourání roubenky,“ sdělila redaktorovi Blesk.cz Kateřina Veselá z odboru vnějších vztahů. Roubenka, která je kulturní památkou, je nyní ve vlastnictví společnosti Pod Barborou 07. Její vyjádření se však Blesk.cz i přes opakované pokusy získat nepodařilo. Budoucnost kouzelné, takřka magické roubenky, kterou by v Praze člověk rozhodně nehledal, je tak stále nejistá.Téměř 100 let starý dům
Dům si nechal v roce 1922 postavit ředitel kladenských dolů Josef Janeček. Navrhoval jej Maxmilián Duchoslav, který mimochodem postavil i funkcionalistickou rozvodnu na Bohdalci. Stavba měla být původně určena jen na několikaleté bydlení, přetrvala však dodnes. Jen její účel se s ubíhajícími lety měnil.
Od Hitlerjugend po moderní výstavbu
Za protektorátních let budova sloužila jako ubytovna Hitlerjugend. Paradoxem osudu i historie v ní naopak za komunistů bydlili prominentní studenti z Afriky, a v 90. letech, jak uvádí průvodce Zmizelá místa Vinohrad, díl 2., zde na čas sídlil prognostický ústav a poté jedno z pracovišť VŠE.
Roubenka v roce 2018 David Zima
„Na zahradě za roubenkou měl developer Rezidence pod Zvonařkou s.r.o. v plánu na svém či spoluvlastněném pozemku postavit bytový dům, aniž by roubenku boural, naopak jsme se s developerem domluvili o jejím zachování a rekonstrukci,“ uvedl Vondrášek před rokem. Doposud však známky rekonstrukce na budově nejsou znát.