Všichni muži, kteří dnes z rukou ředitele pražské policie Miloše Trojánka přijali ocenění, zaslouží hluboký obdiv. Jejich pohotová reakce a nasazení totiž zachránily několik životů. 

Devět policistů a jeden kriminalista byli ocenění za činnost, kterou prováděli poté, co se druhého prosince zřítila do ledové Vltavy trojská lávka. Na místo totiž policisté z holešovického oddělení a pohotovostní motorizované jednotky (PMJ) dorazili jako první.

Po příjezdu se okamžitě vrhli do studené vody, odkud zachraňovali osoby, které byly v době zřícení na lávce a při události utrpěly ve dvou případech těžká a v dalších dvou lehká zranění,“ sdělil mluvčí pražských policistů Tomáš Hulan. Zraněné předali do péče záchranářů, kterým i nadále pomáhali.

Oceněný kriminalista byl na místě události od počátku a policejní síly koordinoval. Právě on od té doby vede přímo na místě vyšetřování.

Záchrana z hořícího domu

Dalšími oceněnými byli dva policisté z PMJ, kteří zasahovali v létě 2016 u požáru bytu v Dreyerově ulici v Praze 5. Protože byli na místě už tři minuty od nahlášení, začali ihned zachraňovat lidi, kteří se v domě nacházeli. „Z hořícího a notně zakouřeného domu se jim podařilo vyvést 17 osob, z čehož byly čtyři děti. Nejmladšímu byly teprve dva roky,“ doplnil Hulan.

Všech jedenáct policistů a jeden kriminalista přijali vyznamenání z nejvyšších v rámci pražské policie: plaketu Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy, k tomu jako poděkování dostali i finanční dar.

Fotogalerie
9 fotografií