Na umělecky pojatý kus mobiliáře, jenž Praha 6 odhalila přesně šest let po smrti bývalého prezidenta Václava Havla, vypsala radnice před více než rokem výtvarnou soutěž.

Podle starosty městské části Ondřeje Koláře (TOP 09) nechala radnice ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla umístit lavičku v Praze 6 mimo jiné proto, že Václav Havel ke konci života v městské části žil a je jejím čestným občanem.

Starosta je s podobou lavičky spokojen, i když jako člen poroty preferoval jiný z 22 návrhů, které dorazily. Nynější podoba se podle něj před budovu knihovny hodí a návrh odráží absurdní atmosféru, která je charakteristická pro Havlovy hry.

1989 milimetrů

Návrh vybrala porota složená ze zástupců městské části a odborníků. Sedací plocha lavičky z dílny dvojice architektů Ley Dostálové a Petra Pištěka má 1989 milimetrů, což odkazuje na zlomový rok českých dějin. Lavičku doplňuje nápis: „Já se přece z principu nemůžu podílet na praxi, s kterou nesouhlasím.“ Tato slova pronesla postava Ferdinanda Vaňka ve hře Audience.

Zatím jde o jediný kus lavičky, podle starosty Koláře je však možné, že radnice nechá vyrobit i další.

Autobiografickou postavu Ferdinanda Vaňka poprvé použil Václav Havel ve hře Audience roku 1975, od té doby pak ještě desetkrát. Zrod všech vaňkovských her spadá do období normalizace. Postavu poté použili ve svých hrách i někteří Havlovi přátelé a souputníci jako Pavel Kohout, Jiří Dienstbier a Pavel Landovský. Zahraniční „vaňkovkou“ je hra Rock’n’roll Toma Stopparda.

Fotogalerie
29 fotografií

Praha si dnes připomíná výročí šesti let od úmrtí bývalého prezidenta. V centru na Jungmannově náměstí od dopoledne známé osobnosti čtou z Havlova díla. Na akci navázala mše v blízkém chrámu Panny Marie Sněžné. V Knihovně Václava Havla od 19:00 probíhá představení edice osmi Havlových divadelních her. První český prezident zemřel v neděli 18. prosince 2011 ve věku 75 let ve svém venkovském domě na Hrádečku na Trutnovsku.