Pro naše žáky a studenty je rozhodně inspirativní a poučné a zajímavé vědění toho, že na místě, kde stojí jejich škola, stálo kdysi jiné duchovní místo, mezi jejichž poslání patřilo také vzdělávání dětí,“ řekl ředitel tamější školy Michal Voldřich chvíli před odhalením pamětní desky.

A jelikož příběh Hany Espteinové s dětmi úzce souvisí, nechyběl přednes od žáků této školy, ani hudební doprovod při odhalení desky. Mimo to představila starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS) knihu o židovské komunitě v Praze 2, ve které je i podrobně zaznamenán příběh Hany

„Dnes přidáváme další střípek do projektu Stopy židovské přítomnosti v Praze 2. Když jsme před časem křtili stejnojmennou knihu Martina Šmoka, slibovali jsme, že paní Epsteinové, která je v knize zmiňována izraelskou novinářkou a spisovatelkou Ruth Bondyovou, uděláme desku. Paní Bondyová bohužel v polovině listopadu zemřela, ale stačila se dozvědět, že deska je ve výrobě a bude tady. A že slib připomenout tuto statečnou a obětavou ženu splníme,“ pronesla starostka Prahy 2.

Video
délka: 02:33.79

Odhalení pamětní desky Eva Fornálová

Hana Epsteinová pracovala za druhé světové války jako vedoucí dětského útulku v budově bývalé Vinohradské synagogy v ulici Sázavská 5. Synagogu tady neobjevíte přes padesát let. Nejprve byla vybombardována a v únoru 1945 vyhořela. O šest let později, v roce 1951, pak byla stržena. Na jejím místě dnes stojí základní škola.

Osud Hany byl stejně tak smutný, jako tamější synagogy. Za války byla poslána do koncentračního tábora Auschwitz-Birkenau na území jihozápadního Polska. Ani tady se nezměnila a nadále se starala o děti, zde ji 8. března 1944 nakonec zavraždili nacisté. 

Fotogalerie
19 fotografií
Video
délka: 03:33.44

Starostka Prahy 2 Jana Černochová představila i knihu o židovské komunitě Eva Fornálová