Na základě rozhodnutí generálního ředitele Technické správy komunikací hl. m. Prahy, a.s. Petra Smolky je odvolán z funkce vedoucího oddělení mostů pan Jan Zemánek a do konce vyšetřování bude pověřen vedením týmu mostařů někdo jiný,“ sdělila mluvčí TSK Barbora Lišková. 

Správa tak vyhověla žádosti pražského magistrátu, jenž po Zemánkově odvolání volal: „TSK je akciová společnost a nese plnou zodpovědnost za správu majetku, kterou si u ní město objednává. Do konce vyšetřování by měl být pověřen vedením týmu mostařů někdo jiný,“ řekl náměstek primátorky Petr  Dolínek. Kdo by měl tým vést, bude záležet na rozhodnutí firmy.

Praha zároveň požádala předsedu představenstva TSK Petra Smolka, aby společnost prověřila interní předpisy a postupy vztahující se k mostům. Zároveň má být prošetřeno, kdo za pád nese vinu, a zkoumány budou rovněž zprávy z kontrol mostu.

„V případě, že došlo k pochybení uvnitř TSK, budu chtít vyvození personální zodpovědnosti i na dalších místech, nejen v sekci mostů. Musíme ale počkat na závěry vyšetřování policie,“ řekl Dolínek.

Praha o tom věděla!

V následujících dnech TSK vyzvedne trosky lávky a bude zkoumat, co způsobilo její zřícení. O špatném stavu lávky TSK totiž věděla. Stejně tak jako pražští radní, kteří vzali na vědomí loni v dubnu dokument, ve kterém se o problematickém stavu lávky vědělo.

Dokument, ze kterého je zřejmé, že o tom město vědělo:

Z tohoto usnesení je jasné, že o špatném stavu lávky v Troji město vědělo.

Na problematický stav stavby z roku 1984 poukazovaly už posudky z minulých let, odborníci ji proto stále sledovali prostřednictvím elektronického monitoringu. Zprávy dostávali na počítač každé dvě minuty. Dvakrát ročně se navíc prováděly prohlídky všech částí. Poslední signál odešel z elektronického monitoringu v sobotu ve 13:16, pak se lávka zřítila.

Fotogalerie
32 fotografií