Ročně se v České republice narodí přibližně 9 000 miminek předčasně. Sbírku vyhlásila rodičovská organizace Nedoklubko, která podporuje právě rodiče nedonošených prcků, miminka samotná a neonatologická centra.

„Sbírka je hezký nápad, který myslím rodiče nedonošených miminek potěší. Obě naše holky se narodily v termínu, tak jen zpovzdálí tuším, co asi rodiče takových miminek musí prožívat. Kéž by to byly všechno příběhy s dobrým koncem,“ řekla patronka sbírky Olga Menzelová (39), která je zároveň filmová producentka a manželka herce a režiséra Jiřího Menzela (79).

Ponožky mají příběh

Ponožky jsou symbolem mezinárodního projektu s názvem Socks for Life (Ponožky pro život). „Každé ponožky mají svůj příběh, nesou vzkaz, který je do nich vkládán. Po zapsání rekordu ponožky předáme čerstvým rodičům po předčasném porodu do všech perinatologických center v Česku. Dostanou tak od nás vzácný vzkaz. Vzkaz, který pro ně bude připomínkou toho, že v tom každodenním nelehkém boji nejsou sami,“ oznámila ředitelka Nedoklubka Lucie Žáčková.

Zbarví se významné budovy

Světový den předčasně narozených dětí připomenou významné budovy, které budou nasvícené purpurovou barvou. V pátek se tak v hlavním městě zbarví Tančící dům, v Brně se ve čtvrtek 16. listopadu do nové barvy oblékne hrad Špilberk. Již tradičně bude nasvícena Nová scéna Divadla JKT v Plzni, zámeček Větruše v Ústí nad Labem a OC Nová Karolína v Ostravě.