Ve středu 18. října slavnostně otevřela primátorka hlavního města Adriana Krnáčová (ANO) spolu s náměstkem pro dopravu Petrem Dolínkem (ČSSD) a starostou Prahy 5 Pavlem Richterem (TOP 09) centrální náměstí a lávku k metru Jinonice v nové čtvrti Waltrovka.

Areál Waltrovky prošel v posledních letech proměnou za stamiliony korun. „Není tajemstvím, že dlouhodobě podporuji využití pražských brownfieldů, jako jsou příkladně nepoužívaná nákladová nádraží, staré továrny a další opuštěné areály, pro potřeby nové rezidenční zástavby. Stejně jako se učíme recyklovat odpad, musíme se naučit recyklovat i území,“ uvedla pro Blesk.cz primátorka Prahy Adriana Krnáčová.

Nové náměstí a služby

Zcela nově je tu také náměstí, které má rozlohu 5 000 metrů čtverečních. Z jedné strany jej ohraničují budova Mechaniky, historická budova Walter a vstup na lávku k metru. Z druhé potom administrativní budova Aviatica.

Vysazeno tu bylo 27 stromů, cyklisté si tu mohou přivázat kola k některému z 39 stojanů a rovněž je tu 25 laviček s USB připojením pro dobíjení mobilních telefonů. V budoucnu tu má fungovat připojení k internetu prostřednictvím wi-fi.

„Praha prostřednictvím Technické správy komunikací do projektů investovala celkem přes 270 mil. Kč. Vznikly zde mimo jiné nové okružní křižovatky, chodníky, autobusové zálivy, vozovky, dešťová kanalizace a protihluková clona,“ uvedl náměstek pro dopravu Petr Dolínek.

Pegasové

Nejzajímavějším prvkem náměstí jsou sochy od Davida Černého – Pegasové. A protože Waltrovka stojí na místě bývalé továrny na letecké motory, Pegasové jsou z poloviny koňmi, z druhé poloviny leteckými motory.

Připomínky výroby leteckých motorů tu najdete téměř na každém kroku. Ve tvaru motoru je fontána na začátku liniového parku, altán v parku na kopci a budovy Aviatiky a Dynamiky.

Podívejte se na obsáhlou galerii, jak místo vypadá:

Fotogalerie
21 fotografií