Sloní kluci rostou jako z vody. Max už nemá ani jeden z »mléčných« zubů. Rudi zatím vyměnil jeden zoubek. Max v současné době prochází tréninkem, při kterém si zvyká na veterinární úkony. „Díky tomu jsme měli první možnost mu zkontrolovat zuby a zjistili jsme, že u něj proběhla už kompletní výměna. Kly se mu zatím neprořezaly,“ prozradil kurátor savců Pavel Brandl.

Tlamu jedenáctiměsíčního Rudiho ošetřovatelé a veterinář jen obhlédli, aby mládě nebylo ve stresu. „Pozorováním jsme zjistili, že došlo k výměně jednoho zubu,“ dodal Brandl. Návštěva »zubaře « sloní kluky nijak nerozhodila. Hned po ní se vrhli do své oblíbené přetlačované. V měření sil zatím vítězí nad 360kilovým Rudim starší Max, který už váží 540 kg.

Kly jsou řezáky 

Sloni mají zubů oproti jiným savcům málo. Kly jsou řezáky, tedy obdoba hlodáků u hlodavců. Zhruba jednou třetinou své délky jsou v lebce a dvě třetiny koukají ven. Špičáky ani třenové zuby nemají. V každé polovině čelisti mají jednu stoličku, celkem tedy čtyři v celé tlamě.

Mění je šestkrát 

Za život sloni stoličky vymění šestkrát. Zatímco nový zub se u savců zakládá nad mléčným u slonů rostou v čelisti za sebou v řadě. Tím nové zuby před sebou vytlačují funkční stoličky, které se postupně obrušují, až vypadnou. Ve chvíli, kdy vypadne poslední, je slon v přírodě odsouzen k smrti. Proces výměn je ale načasován na celou délku sloního života. Ta je zhruba 60 let. Kly mají na celý život jen jedny.

VIDEO: Malý Chandru se zatím raději nevzdaluje od své matky. S trochou štěstí ho ale návštěvníci budou moci navštívit V ZOO Ostrava.

Video
délka: 00:29.78

Malý Chandru se zatím raději nevzdaluje od své matky. S trochou štěstí ho ale návštěvníci budou moci navštívit... Soňa Molatová

Fotogalerie
6 fotografií