Ohromné povodně zasáhly Prahu přesně před patnácti lety. Své si „užili“ také strážci zákona, kteří dohlíželi na pořádek a bezpečnost lidí. „Tehdy tu byla všude voda, ta se dostala i přes mosty, kde se nedalo projet po silnici. Nebyly tu protipovodňové zábrany, takže jsme museli uzavřít další komunikace. Kontrolovali jsme, co se odváží, aby nedocházelo k rabování,“ vysvětluje strážník Roman Přibyl.

Problémy ale nebyly jen s vodou. „Někdy byl problém s místními lidmi, kteří byli nervózní, měli problémy s tím starat se o svůj majetek a o své domy. Ty byly často v dezolátním stavu a mnohdy jsme museli volat i statika. Na druhou stranu ti lidé se často spojili a pomáhali si, což bylo strašně hezké,“ popisuje Přibyl.

Video
délka: 02:12
1080p 720p 360p

O povodních v roce 2002 se rozmluvil pro Blesk.cz strážník Roman Přibyl. Tadeáš Provazník

Čekání do poslední chvíle

Mezi nešťastníky ale byli i tací, kteří odmítali opouštět své domovy. „Nejtěžší na tom všem bylo přemluvit některé majitele domů, aby opustili své příbytky. Věřili do poslední chvíle, že se ta situace změní a budou tam moci zůstat. V několika případech jsme zachraňovali lidi před povodní, kdy hrozilo zřícení domu,“ pokračuje Roman.

To ale nebylo úplně jednoduché. „Neměli jsme žádné páky, jak ty lidi dostat pryč. Přesvědčovali jsme je a někdy se používaly i loďky, když bylo třeba občany odvézt pryč, když jim hrozilo velké nebezpečí,“ říká dále.

Zbraslav byla v té době hodně zasažena a několik bloků domů podél silnice bylo zcela nepřístupných. Nyní jsou však na místech zábrany, které by případné velké vodě měly zabránit v katastrofě takového rozsahu jako před patnácti lety.

„V roce 2013 se při povodni ukázalo, že tlakové komory pro převedení vnitřních vod přes protipovodňovou zeď nefungují tak, jak návrh předpokládal, a došlo k zaplavení části chráněného území. Dramatickou situaci se nám povedlo za vydatné pomoci hasičského záchranného sboru zvládnout. Magistrát provedl v loňském roce úpravu těchto zařízení a ubezpečuje nás, že jsou nyní plně funkční,“ doplňuje slova strážníka starostka Zbraslavi Zuzana Vejvodová (100pro Zbraslav).

Fotogalerie
24 fotografií