Pozorování ptačího tažení do teplých krajin a zpět v rámci projektu Zoo Praha v loňském roce přineslo pozoruhodné výsledky. Jeden z kvakošů nočních byl první den sledování v českém hlavním městě a druhý den už viděl italské Benátky. Za noc dokázal uletět 500 kilometrů a pokračoval dál přes Sardinii do Afriky.

Dříve než uplynulo 24 hodin, zvládl tento pták přeletět Saharu a zdolat tak více než 1000 kilometrů. Z pražské Troji do svého zimoviště v africkém státě Mali doletěl kvakoš za pět dnů a nocí. Jde přitom o vzdálenost dlouhou čtyři a půl tisíce kilometrů. Díky pozorování odborníci zjistili, že při svém přesunu dokázali kvakoši vyvinout rychlost vyšší než 100 kilometrů v hodině.

„Pro mě je to srdcová záležitost, jelikož letos je to 20 let od zahájení Africké odysey, která tehdy sledovala za pomoci satelitů migraci čápů černých z České republiky do afrických zimovišť a zpět,“ uvedl k projektu ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek, který zmiňovaný projekt Africká odysea založil.

Letošní putování kvakošů by mělo začít na přelomu srpna a září, kdy by měli vyletět do teplých krajin. Na svou cestu se chystá také nejstarší kvakoš, který se v Zoo Praha vylíhl a pravidelně se sem vrací. Je mu 14 let.

Podívejte se na fotografie kvakošů pražské zoo:

Fotogalerie
4 fotografie

Takhle pobavila dispečery v Anglii poštolka, která pózovala před průmyslovou kamerou na dálnici:

Video
délka: 00:48
1080p 720p 480p 360p 240p

Poštolka pózuje před dálniční kamerou. Ptačí selfie baví dispečery. Highways England