Komplex budov na úpatí Vítkova byl postaven na konci 20. let minulého století. VHÚ už několik let upozorňuje na nezbytnost oprav. Původně se počítalo s tím, že by opravené muzeum mohlo být otevřeno už v roce 2014 při 100. výročí začátku první světové války. Plány byly ale odsouvány až do letošního roku.

Při rekonstrukci zásadně rozšíří výstavní prostory. Vedle současných dvou pater s expozicemi zpřístupní i rozsáhlé prostory v podzemí, v bývalých depozitářích a místech někdejší knihovny. Nádvoří muzea pak má být zastřešeno.

Takto má vypadat armádní muzeum na pražském Vítkově po opravách.
Autor: ČTK

VHÚ, pod který žižkovské muzeum spadá, tak podle Halady získá pro své bohaté sbírky skutečně velkorysý a moderní prostor.

Po plánovaném znovuotevření v roce 2020 mají být expozice věnovány minulosti vojenství s důrazem na český prostor od nejstarších dob až po současnost. Zastoupeny budou všechny klíčové etapy historie. Stávající hlavní expozice byly věnovány pouze období od roku 1914 do roku 1945.

Otevřeno do neděle. Vstup je zdarma

Neděle je tak na dlouhou dobu poslední možností, kdy ještě mohou lidé muzeum navštívit. Otevírací doba je od 10:00 do 18:00, vstup je zdarma.

„V muzeu je nyní otevřeno přízemí s expozicí věnovanou první světové válce a vzniku Československa v roce 1918. Dále je přístupná výstava V zákopech první světové války. Otevřena je také expozice V ulicích Protektorátu Böhmen und Mähren,“ dodal Halada.

Posláním VHÚ je shromažďovat písemné i hmotné památky k dějinám československé a české armády a vojenství. Exponáty vystavuje, zároveň k dějinám vojenství vydává historické práce. Kromě muzea na Žižkově vystavuje v Leteckém muzeu Kbely a Vojenském technickém muzeu Lešany, kde má zároveň rozsáhlé depozitáře.

Zajímá vás, jak to vypadá v památníku na Vítkově, kde se starali o mrtvé tělo prezidenta Gottwalda? Podívejte se na reportáž v tomto díle Selfie z Prahy:

Video
délka: 08:20.04
Video se připravuje ...

Tady pečovali o mrtvolu Gottwalda! A risk v Praze: Stojky nad propastí, skoky přes budovy. Matěj Smlsal, David Vaníček