Na pozemku by se mělo ročně zpracovat 5000 až 7000 tun biologického odpaduNyní mohou do kompostárny zdarma přinášet odpad jednotlivci. Povolený objem je 250 kilo za měsíc. Odpadem je myšleno listí, posekaná tráva, piliny a podobné zbytky rostlinného původu.

Lidé při odevzdání odpadu dostanou lístečky, na které si budou moci v dalším roce odebrat kompost, a to v poměru jedna ku pěti vůči odevzdanému objemu.

Firmy budou platit 600 korun bez DPH za odevzdanou tunu odpadu, výhodnější budou ceny za odevzdaný odpad z kontejnerů a sběrných dvorů. Areál takto začne fungovat do konce tohoto roku, až bude k dispozici všechno nutné technické vybavení.

Vybudují i další kompostárny

Magistrát plánuje otevřít i další skládky biologického odpadu. „Časem by mohly být až čtyři. Chceme mít síť menších, aby se odpady nemusely vozit přes celou Prahu,“ řekla radní Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice), která během jednání naráží na odpor městských částí, jež o kompostárny nemají zájem.

Vzniklý kompost se bude využívat k hnojení městské zeleně a parků a také prodávat.

Kompostárna se nachází v ulici K Austisu v Praze 5. Ve vegetační sezoně je otevřena od pondělí do pátku mezi 7. a 18. hodinou, v sobotu od 7 do 15 hodin. Mimo vegetační sezonu sem můžete zajít od pondělí do pátku mezi 7. a 17. hodinou, v sobotu od 7 do 15 hodin.

Podívejte se na fotky nové kompostárny:

Fotogalerie
8 fotografií

Praha nedávno otevřela i nový prales. Co v něm najdete? Podívejte se na reportáž:

Video
délka: 01:47
1080p 720p 480p 360p 240p

Praha má nový prales. Co v něm uvidíte? Tadeáš Provazník