Podle vedení radnice babybox nové generace zajistí především větší bezpečnost a komfort pro miminko. Vnitřní prostor je monitorován a po zatížení váhového senzoru odesílá fotografie na předem určené e-mailové adresy. Nový babybox je také napájen přes akumulátor, který zajistí jeho provoz při výpadku hlavního zdroje.

Má i kontrolní panel, zobrazující informace o provozních stavech všech monitorovaných částí babyboxu, další podrobná hlášení a aktuální obrázek z kamery. Udržuje provozní teplotu na hodnotě 28 °C a je zajištěn proti případnému přehřátí.

Mluvčí městské části Lenka Prokopová doplnila, že v současnosti zatím není jasné, kdy bude vyměněn starý babybox za nový.

V Praze 2 našli pět dětí

V Praze 2 byl babybox umístěn počátkem roku 2010 na základě spolupráce radnice s organizací Babybox pro odložené děti – Statim, vedené vynálezcem schránek Ludvíkem Hessem. Od té doby schránka pomohla zachránit dva chlapce a tři holčičky. 

Prvním miminkem byla holčička, nalezená v září roku 2013. Dostala jméno Janička podle starostky, která zřízení babyboxu prosadila. V lednu 2015 následoval chlapeček Boris.

Loni dal babybox šanci na nový život třem novorozencům. V únoru sem byl uložen chlapeček Jan, v březnu tříměsíční holčička, kterou nálezci pojmenovali Andrea, a zatím posledním dítětem z babyboxu byla týden stará holčička. U sebe měla lahvičku s mlékem a papírek s nápisem „Maruška, 4. 11. 2016“.

Babybox je v podstatě novorozenecký inkubátor přístupný z vnější strany budovy. Ve chvíli, kdy je do něj dítě vloženo, zapne se vyhřívání, ventilace a s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní personál. Schránky jsou umístěny tak, aby se lidé nemuseli bát, že je při odkládání dítěte někdo překvapí.

Po celé zemi je zatím 70 babyboxů, kam mohou lidé anonymně své novorozené dítě umístit.

Podívejte se na fotky babyboxů:

Fotogalerie
10 fotografií

Jak to vypadá u starostky Jany Černochové v kanceláři? Podívejte se na reportáž v tomto díle Selfie z Prahy:

Video
délka: 07:31

Pod Prahou se skrývají původní ulice i domy! A český Copperfield okouzlí metropoli.