Černochová hledá odpovědi, proč odchází vojáci do civilu: Dění ve světě je až poslední důvod
Proč čeští vojáci svlékají uniformu? Na to se snaží přijít ministerstvo obrany. Šéfka rezortu Jana Černochová (ODS) v Senátu řekla, že u části z nich hraje roli i bezpečnostní situace ve světě. To je sice podle dat pravda, ale jako hlavní důvod tento bod uvedlo jen 5 % dotazovaných. Co tedy vojákům nejvíce vadí?
„U části lidí byla důvodem odchodu válka na Ukrajině,“ překvapila mnohé minulý týden ministryně v Senátu při projednávání novely zákona o vojácích. A podotkla, že většina odcházejících vojáků vstoupila do armády v době míru. „Kvůli celospolečenskému klimatu, kdy tu různé servery roky straší mobilizací a tím, že budou vojáci posláni na Ukrajinu, tak to pro některé lidi byl důvod, proč uniformu svlékli,“ pokračovala Černochová.
Jenže z analýzy, kterou rezort obrany včera zveřejnil, vyplývá, že hlavní důvody leží jinde. Hned 42 % dotázaných v šetření ze září 2022 nazvaném Odchodovost uvedlo jako nejdůležitější důvod konce u vojska náklady na dojíždění, 40 % pak málo času na rodinu a třetina uvedla nevhodné zacházení s vojáky v dané jednotce či útvaru.
Zatímco v Senátu mluvila Černochová o strašení mobilizací, v tiskové zprávě ministerstva už volí mírnější slova. „Když někdo nastoupil do armády v době míru a v mezičase založil rodinu, narodilo se mu dítě (…), mohlo to zároveň změnit jeho optiku, kterou současný svět vnímá, a přehodnotit priority. Což je legitimní a realita, kterou musíme respektovat a vnímat,“ uvedla Černochová.
Nejen situaci současných vojáků, ale i nábor nových má zlepšit novela zákona o vojácích z povolání. Ta nyní čeká na podpis prezidenta Petra Pavla (63). „Od letošního července se díky ní zjednoduší nábor a odpadnou některé nadbytečné byrokratické postupy,“ uvádí tisková zpráva.
Pokud jde o nejčastěji uváděné důvody, tedy dojíždění a nedostatek času na blízké, rezort obrany prý pracuje na zásadním zlepšení podmínek. Náhrady za cesty měly vzrůst od roku 2022 o 11 %. O polovinu pak byly sníženy poplatky za služební ubytování. V osmi posádkách bylo navíc zřízeno již deset dětských skupin a další mají následovat.
„Naši vojáci si zaslouží co nejlepší podmínky pro svou práci, proto mě těší, že se nám podařilo prosadit řadu zásadních a konkrétních kroků, které ke zlepšení zcela jistě povedou,“ uvedla ministryně Černochová. Za účelem získání průběžné zpětné vazby má také probíhat pravidelné šetření spokojenosti, na které chce armáda reagovat snižováním negativních jevů, které vedou vojáky k odchodu nebo ztrátě motivace.
Podle brigádního generála Františka Mičánka by žádný politik neměl spekulovat o důvodech odchodů vojáků ze služby, aniž by to měl podložené daty. „Voják je ztotožněný s tím, že jeho cílem je bojovat, bránit a pomáhat občanům České republiky v jakékoliv krizi, včetně války. Ale on za to samozřejmě chce být odměňován a respektován,“ řekl v pořadu Epicentrum. „Bohužel tady ten rozpor je, vidíme, že harmonie mezi civilní částí, kterou představuje paní ministryně, a vojenskou částí, nefunguje,“ dodal.
Už vím proč. Všichni kdo dělali normální profese, normální práci ze které (za Covidu) utekli, chtějí teď být programatori. A masové se na to rekvalifikuji.