Až 15 let vězení hrozí dvěma mužům, kteří chtěli do vzduchu vyhodit autobus mířící z Prahy do Varny. Dvojice chtěla podle obžaloby získat pro firmu Ponomarevova otce výhody „poškozením majetku, způsobením těžké újmy na zdraví cestujícím a zničením dobrého jména a pověsti konkurenční poškozené společnosti.“

Nástražný zápalný systém muži údajně sestrojili tak, že naplnili kanystr směsí benzínu a polystyrenu, z měděných drátů sestavili improvizovanou roznětku a připojili ji k časovému spínači a akumulátoru.

Podívejte se, co se stalo v roce 2015:

Video
délka: 02:45.44
720p 480p 360p 240p

Policie obvinila 2 muže kvůli bombě autobuse: Šlo o konkurenční boj? Tisen.tv

Obviněný Čech si pak 15. května 2015 koupil pod falešným jménem na pražském autobusovém nádraží Florenc podle Ponomarevových instrukcí jízdenku do Varny na spoj, který vypravovala firma konkurující Rusovu otci.

O den později prý před odjezdem autobusu umístil do zavazadlového prostoru sportovní tašku s vyrobenou bombou, nastoupil a nechal se odvézt do Brna, kde bez vysvětlení odešel a nechal autobus odjet.

Selhání bomby

V cestě pak pokračovalo dalších 34 pasažérů a dva řidiči. Chemikálie však v kufru autobusu začaly zapáchat natolik, že si toho cestující všimli a řidiči pak na dálničním odpočívadle v Maďarsku bombu odhalili.

Systém následně zlikvidovali přivolaní pyrotechnici. Zjistili, že bomba byla funkční a nevybuchla jen shodou náhod. Pachatelé totiž špatně odhadli přísun kyslíku v zavazadlovém prostoru, a směs díky tomu nezačala hořet.

Případu si všímala bulharská a maďarská média, která od počátku uvažovala o válce mezi dopravci, protože stejné dopravní firmě shořel v Praze o měsíc dříve autobus po žhářském útoku. Spekulovalo se i o terorismu, což však vyloučil maďarský protiteroristický útvar.