Klub Za starou Prahu s demolicí architektonicky významných budov zásadně nesouhlasí a tvrdí, že důvody k neprohlášení budov Transgasu za památku jsou absurdní. Národní památkový ústav označil Transgas jako ojedinělé, ale zároveň nedotažené torzo urbanismu.

„Podle nich dotčený areál nevytváří mírotvorné prostředí a poškozuje okolní památky, nacházející se v jeho blízkosti,“ sdělila předsedkyně klubu Kateřina Bečková.

Ministerstvo kultury mělo dva podklady k rozhodnutí, zda prohlásí Transgas za památku či nikoliv. Šlo o odborné komise. Jedna z nich spadající právě pod ministerstvo se vyjádřila kladně a druhá, která patří pod Národní památkový ústav, s ní souhlasila.

„Pro investora to ale samozřejmě nebylo výhodné, a tak přiložil 9 záporných posudků různých osobností, které za to dostali zaplaceno, tudíž se nedá říct, že by byl posudek nezávislý,“ řekla rozhořčeně Bečková.

Architekti Transgasu byli nepřáteli režimu

Transgas je dnes obestavěn z různých stran, z některých na něj není ani vůbec vidět. „Nedá se říct, že by harmonicky navazoval na ostatní stavby a byl v rozporu s okolím. To samé by se dalo říct o nedaleké budově Federálního shromáždění, která je taky solitér. Stejná situace platí i u Invalidovny a nikdo ji nechce bourat,“ vysvětlil místopředseda Klubu Za starou Prahu Richard Biegel.

Budovy Transgasu nedaleko Rozhlasu se možná zbourají. Klub Za starou Prahu zásadně nesouhlasí.
Budovy Transgasu nedaleko Rozhlasu se možná zbourají. Klub Za starou Prahu zásadně nesouhlasí.
Autor: Klub Za starou Prahu

„Tyto budovy jsou také dílem týmu architektů, mimo jiné Iva Loose a Jindřicha Malátka, kteří hlavně v druhé polovině 60. let mimořádně společensky vynikali. Psali kritické články o architektuře a inspirovali své další kolegy,“ popsal historik architektury Rostislav Švácha.

Tito architekti také vytvořili společně s Olbramem Zoubkem hrob Jana Palacha na Olšanských hřbitovech, který byl ale režimem zlikvidován. „Tím se z nich staly persony non grata – nevítané osoby, které nesměly nikde publikovat. Proto se zařadili do neoficiálního proudu architektury v 70. a 80. letech, pro kterou bylo typické udržet krok se světovou architekturou,“ dodal Švácha.

Aulický: Prožívám to jako tragédii

K plánované demolici budov se vyjádřil i jejich další architekt, Václav Aulický. „Děkuji klubu za jejich činnost, která mě jako jediná drží nad vodou. S demolicí samozřejmě nesouhlasím. Jako projektant jsem zažil leccos, ale jsem přesvědčen, že základ všeho je v Národním památkovém ústavu. Ten řekl, ať se to zbourá, protože se to jim osobně nelíbí. Celé to prožívám jako tragédii, jelikož jde tak trochu o moje dítě,“ uzavřel.

Klub Za starou Prahu nyní bude zkoušet žádat o přezkum s pádnými argumenty, což ale situaci nijak nezabrání. I kdyby ministerstvo nakonec rozhodlo jinak, podle klubu tu už budovy dávno nemusí stát. Stejně tak jako se zdemolovala třeba jedinečná telefonní ústředna v Dejvicích od stejných autorů.

Investor: Aulický dříve demolici připustil

„Žádost jsme podali ještě před tím, než vypukla debata o tom, zda se mají budovy Transgasu chránit,“ sdělil za investora, společnost HB Reavis, Jakub Verner.

Také připomněl, že Aulický demolici budov dříve připustil. „Nakonec i já, když jsem byl vyzván investorem vyjádřit svůj názor na nové řešení areálu ve formě studie, jsem ve spolupráci s ateliérem Cuboid architekti navrhl v principu obdobné řešení počítající s demolicí stávajících objektů," stojí v architektově vyjádření, které má k dispozici ČTK.

Tato stavba má nahradit Transgas.
Tato stavba má nahradit Transgas.
Autor: Jakub Cigler Architekti

Návrh architekta Ciglera podle Vernera reflektuje okolní měřítko Vinohrad. „Počítá s revitalizací této oblasti - ve zklidněném vnitrobloku vznikne nový veřejný prostor se zelení, veřejnosti přístupnými terasami a bezbariérovým průchodem skrz území. Součástí budou restaurace se zahrádkami a do této části Vinohradské třídy se vrátí život, který sem přirozeně patří,“ uvedl.

Podívejte se, jak budovy vypadají:

Fotogalerie
11 fotografií