Levná ubytovna Nadačního fondu Klíček, která na území Fakultní nemocnice v Motole existovala více než dvě desetiletí, na konci loňského října musela svůj provoz přerušit: Nadační fond Klíček, který po dohodě s vedením nemocnice už v roce 1993 prostory vybavil a od té doby se o ně staral, musel uprostřed podzimu prostory vyklidit.

Argumentů ze strany FN Motol od loňského jara, kdy se lidé z Klíčku poprvé o plánu zrušení služeb dozvěděli, padlo hned několik. Bývalý ředitel nemocnice a ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) se odkazoval na zákonnou změnu v majetkové politice státu nebo poukázal na snahu přetvořit prostory na ubytovací zařízení pro sestřičky z Ukrajiny.

Jak to teď rodiče dělají?

Služeb ubytovny nadačního fondu v nemocnici na Praze 5 využila v minulosti spousta rodičů a dalších příbuzných vážně nemocných dětí. Jaké možnosti ale mají v současnosti, když prostory nefungují?

Někteří mají samozřejmě šanci využít nemocniční ubytovnu, případně za příplatek i její hotel – ten si ale nemůže dovolit každý. Služby Klíčku se od služeb nemocnice lišily jednak přívětivou cenou 50 korun za noc, což byl jen příspěvek na náklady spojené s provozem, členové fondu navíc zprostředkovávali domácké prostředí a praktickou a emoční podporu, která bývá k nezaplacení.

Ubytovací služba fungovala 24 hodin denně i o víkendech. Když to bylo potřeba, mohlo na ubytovně Klíčku bydlet i více členů jedné rodiny včetně dětí. To všechno teď mnoha rodinám chybí.

Místo ubytovny v současnosti Klíček poskytuje prostory bytu v Hodkovičkách, které jsou od areálu nemocnice 12 kilometrů daleko, městskou dopravou cesta trvá asi 40 minut. Rodiče nemocných dětí tedy za svými potomky dojíždějí, z kapacitních důvodů navíc nadační fond nemá šanci dočasné bydlení zprostředkovat každému, kdo se na ně obrátí.

„Vznikají nám situace, kdy se nám v jednu chvíli sešly tři rodiny, které ubytování potřebovaly. Jedna rodina měla po transplantační operaci syna, další měla holčičku na onkologii a třetí měla dceru po náročné operaci. Byly to tři rodiny, jejichž děti byly ve vážném stavu, a my jsme museli vybrat k ubytování jen jednu,“ sdělila redakci Blesk.cz ředitelka Nadačního fondu Klíček Markéta Královcová.

Klíček počká na Senát

Peticí za zachování ubytovny spravované Nadačním fondem Klíček v Motole, která vznikla na jaře loňského roku a podepsalo ji více než 13 000 lidí, se ve středu 11. ledna zaobíral Výbor pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice Senátu Parlamentu České republiky.

Za FN Motol se události účastnil také náměstek Martin Holcát, který kromě jiného připomněl, že ubytovací kapacity nabízí také sama nemocnice, ale že zůstávají z velké části nevyužity. „Námi spravované prostory navzdory této skutečnosti nestačily poptávce rodičů,“ upozornila Markéta Královcová na fakt, že služby Klíčku měly v nemocnici své místo a opodstatnění.

Výbor na závěr jednání rozhodl, že usnesení odloží až na svou příští schůzi, což také ponechává prostor pro další dialog mezi FN Motol a Klíčkem. Poté celá věc poputuje na plénum, kde by se otázkou ubytovny Klíčku měl zabývat celý Senát.

Co bude dál?

Nadační fond Klíček by na svou přerušenou práci na půdě motolské nemocnice rád navázal a současně se stále snaží přijít s trvalým řešením v podobě stavby zcela nové ubytovny – buď přímo v areálu nemocnice, nebo v její bezprostřední blízkosti.

„V roce 1995 jsme předávali ředitelství motolské nemocnice projekt na výstavbu ubytovny poprvé, v roce 1996 jsme ho aktualizovali, protože jsme získávali nové zkušenosti. Žádali jsme o pozemek nebo objekt, svůj setrvalý zájem jsme od té doby mnohokrát opakovali, naposledy 30. prosince loňského roku,“ připomněla Markéta Královcová.

Zájem Nadačního fondu Klíček pomáhat rodičům nemocných dětí hospitalizovaných ve FN Motol trvá. „Věc stále nepovažujeme za uzavřenou,“ informovala redakci Blesk.cz Markéta Královcová.