Iniciativa Charta 77 vznikla podepsáním stejnojmenného dokumentu na počátku roku 1977. Známé a významné osobnosti chtěly tímto krokem kritizovat nedodržování lidských a občanských práv v socialistickém Československu.

Podívejte se na rozhovor s Jiřinou Šiklovou o Chartě a dnešku:

Video
délka: 03:10.16

Socioložka Šiklová o Chartě a dnešku: Už není totalita, ale nemáme perspektivu. Jaroslav Šimáček, Petr Soukup

V průběhu letošní výroční konference dochází k řečnickým projevům. Filozof a bývalý poslanec Daniel Kroupa například kritizoval odklon současné vlády od prosazování lidsko-právní agendy. „Teprve u poslední vlády jsme svědky toho, že stát z důvodu obchodních zájmů se tohoto dědictví zřekl,“ řekl Kroupa při svém projevu.

Během projevu Kroupa také připomněl, že Charta 77 by v minulosti nemohla existovat bez podpory ve svobodném zahraničí, kde se o dění v naší komunistické zemi zajímali. „Jestli z toho vyplynul nějaký závazek, je to pokračovat ve stejném duchu vůči všem případům neuznávání lidských práv ve světě,“ dodal ve svém projevu Daniel Kroupa.

Vrchol dnešního programu čeká na chartisty večer. V Mramorovém sále pražské Lucerny proběhne vzpomínková událost, na které vystoupí například písničkáři Dáša Vokatá nebo Jaroslav Hutka.

Projevy se očekávají také od bývalé mluvčí Charty 77 Dany Němcové, Tomáše Hradílka nebo Alexandra Vondry. Dojde k recitaci básní Ivana Martina Jirouse.