V Praze probíhají o čtvrté adventní neděli vzpomínkové akce na Václava Havla. Dopoledne se v centru metropole lidé sešli na Jungmannově náměstí na události s názvem „Svíčka pro Václava Havla“.

Pořadatelé pozvali veřejnost ke čtení úryvků z Havlových knih a divadelních her. Lidé v hlavním městě zapalovali svíčky také u exprezidentova hrobu na vinohradském hřbitově nebo u plastiky srdce na náměstí Václava Havla u Národního divadla. U hrobu se objevily také věnce od manželky Dagmar, Senátu a Sněmovny, polského velvyslanectví a dalších institucí.

Na jednu z nejvýznamnějších postav politického vývoje naší země ve 20. století zavzpomínali také zaměstnanci ambasády Spojených států amerických v Praze v čele s velvyslancem Andrewem Schapirem. Členové velvyslanectví si ohrnuli nohavice a citovali Havlova slova na videu v českém jazyce.

Samotné zapalování svíček na Jungmannově náměstí je v plánu až do 18:00, po kterém má vyrazit pochod „Srdce na Hrad“.

„Byl to neobyčejně obyčejný člověk. Měl skvělé myšlenky. Jeho slova jsou nadčasová. Zvlášť v dnešní společnosti, když vidíme, co se tady děje, je důležité na ně nezapomínat,“ řekla Kristýna Herejtová z pořadatelského týmu události. Podle ní v současnosti osobnost Havlova formátu České republice chybí.

Lidé na Jungmannově náměstí v Praze vzpomínají na Václava Havla.
Lidé na Jungmannově náměstí v Praze vzpomínají na Václava Havla.
Autor: ČTK/Kamaryt Michal

V dopoledních hodinách proběhla ve svatovítské katedrále zádušní mše, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. V divadle Alfred se chystá „Čtení z Havla“, od 16:00 do 21:00 hodin bude možné slyšet ukázky z exprezidentových prací.

Fotogalerie: Státní pohřeb prezidenta Václava Havla
33 fotografií

Také v ulicích Prahy nosí lidé kalhoty s ohrnutými nohavicemi. Jedná se o symbolické vzpomínání na Václava Havla, který při své první prezidentské inauguraci měl na sobě oblečené kalhoty s nápadně krátkými nohavicemi.

Prohlédněte si, jak lidé v centru metropole vzpomínají na Václava Havla:

Fotogalerie
6 fotografií