S dalšími osmi provinilci budou přestupek řešit úřady, jeden případ strážníci vyřešili domluvou. Městská policie od soboty s počátkem zákazu posílila hlídky, za jízdu na vozítku v zakázané oblasti mohou strážníci uložit pokutu až 2000 korun.

Na provoz vozítek, na kterých jezdí především turisté, si dlouhodobě stěžovaly některé radnice i obyvatelé centra. Vedení Prahy proto v červenci schválilo vyhlášku, ve které stanoví místa se zákazem vjezdu vozítek. Bez příslušných zákazových značek ale nebyl zákaz platný. Instalace více než 600 značek v ulicích podle mluvčí Technické správy komunikací Barbory Liškové skončila v pátek.

Zákaz se týká pražské památkové rezervace, celé Prahy 1, části Prahy 2, Žižkova, Prahy 4 a Smíchova, území Libně, Holešovic a Letné. Podle Čiháka strážníci všechny jezdce na segwayích přistihli v Praze 1. Uvedl také, že podle jeho informací se o víkendu zavřela většina půjčoven vozítek. Jejich provozovatelé považují vyhlášku za protizákonnou. Obrátí se kvůli tomu na ministerstvo dopravy. Někteří chtějí prohlídky města na segwayích vést po cyklostezkách, kde je provoz vozítek povolen. 

Zákaz Praze umožnila změna zákona o silniční dopravě, která definovala, co to je segway. Původně zákon na vozítka pohlížel jako na chodce.

Fotogalerie
21 fotografií